Yatırım yapmaya başla!

Brexit Yüzünden Dengesiz Olan Sterlin için Sert Dalgalanma Bekleniyor

Brexit’e gönderme yapan döviz stratejisti, sterlinin dengesizliğine değinerek para biriminin yükselmesinin de düşmesinin de mümkün olduğunu söyledi.
Brexit Yüzünden Dengesiz Olan Sterlin için Sert Dalgalanma Bekleniyor

Brexit’in potansiyel etkileri son derece karmaşık ve mevcut durum sterlinin nasıl hareket edeceği yönünde endişeleri ortaya çıkartıyor. Bu noktada, Rabobank’ta döviz stratejisti olan Jane Foley’in yorumları, endişeleri yeniden gün yüzüne çıkartarak ihtimalleri gözler önüne serdi.

Brexit ve potansiyel etkileri hakkında konuşan Jane Foley, sterlinin önümüzdeki birkaç ay içinde iki yönlü bir eğilim içine girebileceğini söyledi. Brexit konusunda çok fazla ilerleme olmamasının herkesi hayal kırıklığına uğrattığını belirten analist, sterlinin fazlasıyla dengesiz olduğunu kaydetti.

Yükselen ticaret gerilimlerinin etkisiyle sterlinin Çarşamba sabahı ABD doları karşısında iki buçuk haftanın en düşük seviyesine indiği görüldü.

Sterlin 5 Eylül Dolar Karşısında Son 2.5 Haftanın En Düşük Seviyesini Gördü Londra saatiyle öğlen aralığında 1.28 dolar seviyelerinin hemen aşağısında % 0.5 civarında düşüşle işlem gören sterlinin, 2.5 haftanın en düşük seviyesine inmesi dikkat çekti. Öte yandan, sterlinin euro karşısında da % 0.2 düşerek 90.26 peni seviyesine gerilediği kaydedildi.

Bu noktada döviz analisti, çoğu yorumcunun serbest bir ticaret anlaşması yapılabileceği görüşünde olduğunu hatırlattı.

Rabobank Döviz Analisti Brexit Yüzünden Dengesiz Olan Sterlin için Sert Dalgalanma BekliyorVe sözlerine; “böyle bir değişiklik yapılabilseydi, bu euro sterlin bandında gerçek bir değişim yaratarak 90 peni seviyesinin kırardı ama ben bunun olacağını düşünmüyorum” diyerek devam etti. Sonuçta, sterlin Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı aldığı 2016 Haziran’ından bu yana % 10’un üzerinde düşüş gösterdi.

Ayrıca önümüzdeki sene 29 Mart’ta tamamlanması beklenen sürecin sona ermesinden önce müzakerecilerin sorunları çözmek için yalnızca 6 ayı kaldı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King Hükümetin Yeterince Hazırlık Yapmadığından Şikayetçi Süreç hazırlıklarını yetersiz olarak nitelendiren eski İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, bugün BBC’ye verdiği röportajda hükümetin yeterince hazırlanmadığı için pazarlık pozisyonunu zayıflattığını söyledi.

King, gerekli önlemlerin alındığı takdirde İngiltere’nin Avrupalılara; “Serbest ticaret anlaşması isteriz ve muhtemelen sizin de isteyeceğinizi düşünüyoruz. Fakat eğer anlaşamazsak, bir yanılmaya düşmeyin çünkü biz anlaşmasız bir ayrılık için gereken tedbirleri devreye soktuk” şeklinde bir ifadeyle yaklaşma şansının olabileceğini vurguladı. Diğer taraftan, Rabobank analisti gelecek sene ne yaşanırsa yaşansın, piyasalarda büyük değişiklik olacağını söyledi.

En çok belirsizliğin İngiltere piyasalarında gerçekleşeceğini öngören analist, İngiltere Merkez Bankası’na yeni bir başkanın durumu daha da bozacağını ifade etti. Ve bu durumu; “İngiltere Merkez Bankası’nda tutarlılığımız varsa o bu sinirleri bir dereceye kadar yatıştıracaktır, farklı bir başkan sterlini potansiyel olarak daha savunmasız kılacaktır” diyerek açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum