Yatırım yapmaya başla!

Rabobank Stratejisti Matys Dolar/TL’de Yükseliş Beklentilerinin Gerekçelerini Açıkladı

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, ekonomik reform paketindeki yetersizlik ve seçim belirsizliğinin sürmesi gibi sebeplerle dolar kurunda tahminlerinin yukarı yönde olduğunu söyledi.
Rabobank Stratejisti Matys Dolar/TL’de Yükseliş Beklentilerinin Gerekçelerini Açıkladı

Dolar/TL için beklentilerinin yukarı yönde olduğunu söyleyen Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, bu kararın altında yatan sebepleri anlattı. En başta seçim belirsizliğinin halen sürmesi olmak üzere, ekonomik reform paketindeki yetersizlik ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklama metninde yaptığı değişiklik gibi faktörleri sıraladı.

Piotr Matys, Dolar/TL için tahminlerini çok düşük bir seviyeden başlattığını ancak bazı önemli sebeplerle yukarı yönde revize ettiğini belirtti.

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr MatysPiyasa gözlemcilerinin Eylül ayından bu yana ekonomik reform programında somut şeyler görmeyi beklediğini, fakat Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Nisan ayında açıklanan ekonomide reform paketinin hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.

Çok daha fazla somut detayları görmeyi beklediklerini ancak beklendiği gibi gelmemesi sebebiyle politik risklerin daha da arttığını anlattı. Matys, Türk varlıklarında ayrışmanın ne zaman sona ereceği sorusuna ise “Türkiye’ye yatırım yapmak için kesinlikle mükemmel bir fırsat olacaktır ancak oldukça sabırlı davranmanız gerektiğini söylemeliyim.” şeklinde cevap verdi.

Kuru yukarı çeken bir başka faktör 23 Haziran’da seçimin yeniden yapılacak olması.

Seçim Belirsizliğinin Dolara Etkisi31 Mart yerel seçimlerinin ardından 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme girileceğini düşündüklerini söyleyen Matys, bekledikleri gibi olmadığını, İstanbul seçiminin iptaliyle 23 Haziran’da yeni bir seçim yapılacağını aktardı. Yurt içindeki bu belirsizliğin çok önemli bir negatif etken olduğu kadar, yurt dışında da ticaret savaşının izlendiğini söyledi.

Dolar kuru için önümüzdeki aylarda 6,5 – 6,6 seviyelerini öngören Rabobank stratejisti, Merkez Bankası konusuna da değindi. TCMB’nin son karar metninde değişiklik yaptığını hatırlatarak, ihtiyaç halinde faiz artırımını yapılacağının belirtilmesi yerine mesajın yumuşatılmasının hata olduğunu dile getirdi. Para politikasının sıkılaştırılarak zaten likiditenin sıkılaştırılmış olduğunu, ancak bu önlemlerin faiz artırımlarıyla desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Çarşamba gününe 6,05 civarından başlayan Dolar/TL, TSİ 11:44’te 6,0735’ten işlem görüyor.

15 Mayıs Dolar KuruTürkiye’nin Rusya’dan S-400 alımını erteleyebileceği haberleriyle 5,95’li seviyelere kadar gerileyen kur bu seviyede kalıcı olamadı ve yeniden yükseldi. Dün akşam saatlerinde 6,11’lere kadar gerileyen kur bu sabah 6,08’e kadar yükseldi.

Dolar Kuru Canlı Değişim Grafikleri için Tıklayın

Yurt içinde bugün takip edilecek ekonomik veriler Şubat ayı işsizlik oranı ve ciro endeksleri olurken, seçim gelişmelerine yönelik haberler de yakından izlenecek. Yurt dışında ise ticaret görüşmeleri piyasaların rotasını belirlemeye devam ederken, günün ilerleyen saatlerinde ABD sanayi üretimi rakamları izlenecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum