Yatırım yapmaya başla!

Rabobank Ekonomisti Koopman Fed’in Beklenen Faiz İndirimini Değerlendirdi

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı açıklamalar, Fed’in faiz indirimi beklentilerine dair umutları canlandırdı.
Rabobank Ekonomisti Koopman Fed’in Beklenen Faiz İndirimini Değerlendirdi

Geçtiğimiz hafta açıklanan tarım dışı istihdam verileriyle ABD gündemi hareketli günler geçirirken, piyasalar Fed’den beklenen faiz indirimine odaklanmış durumda. Haziran ayında 160 bin olarak beklenen tarım dışı istihdamın 224 bin artış kaydetmesinin ardından Fed’in indirim beklentileri azalmıştı.

Dün konuşma yapan Powell’ın açıklamalarının ardından indirime dair umutlar yeniden yeşerdi. Powell, ABD’de son zamanlarda ekonomik görünüm belirsizliğinin arttığını söylerken, pek çok riskin bulunduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte kendisine yöneltilen tarım dışı istihdam verilerinin onu etkileyip etkilemediği sorusuna ise “hayır” cevabını verdi.

Powell’ın konuşmaları piyasaların indirim beklentisini artırırken, açıklamanın ardından Fed’in toplantısında 50 baz puanlık indirim beklentileri %25’ çıktı.

Powell'ın Konuşmaları Piyasaların İndirim Beklentilerini ArtırdıTahmin sayısında her gün artış yaşansa da, şuan için ekonomistlerin %75’lik kısmı 25 baz puan indirim olacağını öngördü. Rabobank Küresel Ekonomi ve Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Stefan Koopman, FOMC tutanaklarının faiz indirimi için ortam hazırladığını düşünüyor.

Koopman ayrıca Temmuz sonunda Fed’den 25 baz puanlık faiz indirimi beklemekle birlikte bunu “sigorta indirimi” olarak nitelendiriyor. Piyasalarda spekülasyon yaratan 50 baz puanlık indirim ihtimalini ise yüksek bulmuyor. Koopman, 50 baz puanlık indirimin Fed’in ekonomik görünümü konusunda endişeliymiş gibi bir izlenim yaratacağını düşünüyor.

Koopman, ekonomideki aşağı yönlü riskler konusunda Powell’a katılıyor fakat şuan için Fed bunu öncelikli hale getirmeyecek.

Ekonomideki Aşağı Yönlü Riskler Öncelikli OlmayacakEkonomide belirgin bir zayıflama gördüğünü söyleyen Koopman, eğer ABD-Çin görüşmelerinde istenen olmazsa Fed’in Temmuz’dan sonra tekrar bir faiz indirimine gidebileceğini düşünüyor. Böyle bir tutum izlemesi de ekonomiye baskı uygulayan küresel büyüme ve ticaret görüşmeleri belirsizliklerine işaret edebilir.

Öte yandan Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy de Fed’den 25 baz puanlık indirim bekleyenler arasında bulunuyor. Fakat uygulanacak faiz indirimlerinin büyüme ve enflasyon üzerinde çok fazla bir etkiye sahip olmayacağını düşünüyor.

Levy, bununla birlikte parasal genişlemenin finansal piyasaları canlandırabileceğini fakat bunun da reel ekonomiye yeterli gelemeyebileceğini ifade etti ve Mayıs’tan bu yana ekonomide görülen aşağı yönlü risklere dikkat çekti. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard da, bugün kaydettiği açıklamalarında Fed’i aşağı yönlü risklere karşı dikkatli olması için uyarmıştı.

Fed’in faiz indirimine giderken bu konuda çok dikkatli davranması gerektiğini belirten Brainard, risk yönetimi olgusuna sıkça vurgu yaptı. ABD ekonomisinin genel olarak iyi bir durumda olduğunu düşündüğünü aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum