Yatırım yapmaya başla!

FED’in 2 Artırım Daha Yapması ABD Resesyonu için Yeterli olacak

Rabobank, Trump'ın eleştirilerine konu olan FED hakkında ABD Başkanı'nı destekler nitelikte öngörüde bulundu. Detaylar aşağıda;
FED’in 2 Artırım Daha Yapması ABD Resesyonu için Yeterli olacak

FED’in faiz artırım politikası Trump’ın eleştirilerine konu olmaya devam ederken Rabobank da ABD Başkanı gibi kurumun büyük bir tehdit oluşturduğunu açıkladı. FED’in 25-26 Eylül faiz toplantısına ilişkin dün yayınlanan tutanaklarında yer alan faiz artırımlarının kademeli olarak devam edeceği yönündeki ifadelerin üzerine gelen açıklamalar dikkat çekti.

Keza Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi genel olarak kademeli faiz artırımlarını desteklemişti. İşte bu noktada, Rabobank’ın kıdemli sabit gelir stratejisti Lyn Graham-Taylor’ın yorumları geldi ki uzman bugün verdiği bir demeçte Trump’ın FED’le ilgili önemli bir noktaya değinmiş olabileceğini söyledi.

“FED’in bu yolu izleyerek nihayetinde ABD’yi durgunluğa sürükleyeceğini düşünüyoruz” diyen Rabobank stratejisti, pek iyimser konuşmadı.

Rabobank FED Nihayetinde ABD’yi Resesyona Sürükleyecek!Sonuçta FED, ABD ekonomisi boyunca borçlanma maliyetlerini belirlemeye yardımcı olan federal fon oranlarını 26 Eylül‘de 25 baz puan artışla yüzde 2 ila 2.5 aralığına yükseltmiş, politikacılar bu yıl bir artırım daha, 2019’da 3 artırım daha ve 2020’de 1 artırım daha bekledikleri yönünde yorumlar yapmıştı.

FED Başkanı Powell da faiz artırım kararını yorumlarken ABD ekonomisinin gayet iyimser göründüğünü dile getirerek artırımlara devam edeceklerini aktarmıştı.

Powell'ın Artırım Kararları Tartışma YaratıyorArdından Beyaz Saray geleneğini bozarak FED hakkında tartışmalı yorumlar yapmaya çekinmeyen Trump’tan FED kafayı yedi yorumu gelmiş, ekonomi dünyasının ünlü isimleri bu tartışmada arka arkaya görüş bildirmişti. Ancak çoğunun IMF Başkanı Christine Lagarde gibi FED’in yanında olduğu gözlemlenmiş, Donald Trump’ın ABD Merkez Bankası karşısındaki tutumu pek onaylanmamıştı.

Ancak Rabobank stratejisti alışılmışın dışına çıkarak benim için en büyük tehdit FED diyen Trump’ın yanında durmayı tercih etti.

Rabobank FED'in ABD'yi Gerilemeye Sürükleyeceğini Düşünüyor Graham-Taylor önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ABD’de bir durgunluk beklediğini ve bankasındaki araştırmacıların getiri eğrisindeki düzleşmeden sinyaller aldığını vurguladı. Bu noktada, düz bir getiri eğrisinin, daha uzun tarihli borcun getirisinin kısa vadeli tahvillerin seviyesine yaklaştığında ortaya çıktığı belirtildi.

Bunun bir ekonominin ortadan uzun vadeye güven eksikliğinin göstergesi olabileceği de söylendi.

ABD Resesyon İlerliyor Ayrıca son haftalarda getiri eğrisinin yükselmesiyle ilgili yorum yapan Graham-Taylor, bunun yatırımcı güveninden ziyade belirsizlikten kaynaklandığını kaydetti. Analist son olarak FED’in iki kez daha artırım yapabileceğini ve bunu ekonomik bir gerilemeyi tetiklemek için yeterli olacağını ifade etti.

Rabobank’ın yanında JP Morgan da ABD ekonomisinin önümüzdeki 1 yıl içinde resesyona girme ihtimalinin yüzde 28, 2 yıl içinde resesyona girme olasılığının yüzde 60 ve 3 yıl içinde resesyona girme olasılığının yüzde 80’in üzerinde olduğunu bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum