Paylaşım

Qualcomm’un Eski Yönetim Kurulu Başkanı Şirketi Satın Almak için Finansman Arıyor!


 

Qualcomm’un Eski Yönetim Kurulu Başkanı Paul Jacobs, çip üreticisini satın almak için finansman arıyor. Ayrıntılar haberimizde;

Paul Jacobs, Broadcom’un bünyesine katmak için uzun süredir çaba harcadığı Qualcomm’u satın almak için harekete geçti. Şirketin ortak kurucularından Irwin Jacobs’un oğlu olan Paul Jacobs’un bu hamlesinin, ABD hükümetinin engelinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

Sonuçta; Trump’tan Qualcomm Broadcom birleşmesine ulusal güvenlik gerekçesiyle engel gelmişti. Tabii, bu durumda Singapur merkezli Broadcomm’un Çinli varlıkları etkili olmuş, ABD Başkanı’nın kararıyla 117 milyar dolarlık satın alma sürecinin durdurulmasına karar verilmişti.

Broadcom’un geçen yıldan bu yana satın almak için defalarca teklif verdiği Qualcomm, şimdi de eski yönetim kurulu başkanının ağlarına takıldı.

Paul Jacobs Qualcomm'u Satın Aldı4 yıldır şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten, onun öncesinde de uzun yıllar boyunca şirketin patronluğunu yapıp Qualcomm’un bugünlere gelmesini sağlayan Paul Jacobs, geçtiğimiz günlerde yönetim kurulu başkanlığı görevinden ayrılmıştı.

Yerini Jeffrey Henderson’a bırakan Paul Jacobs’un görevden ayrılma nedeni de Broadcom’un şirketi satın almak istemesiydi.

Eski Yönetim Kurulu Başkanı Qualcomm'u Satın Almak İstiyorZira Jacobs’un bu süreçte yönetim kurulu başkanı olarak yer almasının, hissedarlara taraflı bir yönetim olduğu hissini uyandıracaktı. Ancak Qualcomm’un teklifi kabul etmesi ya da etmemesi ABD hükümetinin müdahalesi ile önemini kaybetti. Bu noktada devreye Paul Jacobs’un şirketi satın alma girişimi için kaynak aradığı yönündeki haberler giriyor.

The Financial Times’ın haberine göre olayın tanıkları, Jacobs’un Qualcomm’u satın almak için finansman aradığını doğruladı.

Paul Jacobs Şirketi Satın Almak için Softbank'la Görüşüyorİsimleri gizli tutulan 3 kişinin verdiği bilgilere göre; Paul Jacobs uzun süredir şirketi satın alma planı yapıyor ve yönetim kurulunu söz konusu planından haberdar etmişti. Hatta kendisinin satın alma için Softbank’la görüştüğü belirtildi.

Softbank’ın Paul Jacobs’la işbirliği yapıp yapmayacağı belirsizken, konuya tanıklık eden kaynaklar Jacobs’un Softbank’ın kurucusu Masayoshi Son’la olan ilişkilerinin bu anlaşmaya yardımcı olacağı söylendi. Fakat ne Softbank ne Qualcomm ne de Paul Jacobs, konuyla ilgili açıklama yapmadı. Son olarak; FactSet’e göre Qualcomm’un Perşembe günü kapanış değerinin 88. 66 milyar dolara ulaştığını belirtelim.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın