Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm İmzalı Snapdragon İşlemcilerde Güvenlik Açıkları Bulundu

Yapılan araştırmalar Snapdragon işlemcili Android telefonlarda çok sayıda güvenlik açığını ortaya çıkardı.
Qualcomm İmzalı Snapdragon İşlemcilerde Güvenlik Açıkları Bulundu

Günümüzde akıllı telefonlar her geçen gün daha fazla insan tarafından kullanılıyor. Dünyanın önde gelen üreticileri pek çok farklı model ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Android ve iOS işletim sistemleri ve bu ekosistemlerde yer alan uygulamalar ile beraber yeni bir dünyanın kurulduğunu söyleyebiliriz.

Dolayısıyla bu cihazlarda siber güvenlik en önemli konulardan birisi olmakta. Bugüne kadar yapılan pek çok araştırma cihazlarda, uygulamalarda ya da işletim sistemlerinde çeşitli güvenlik açıklarını ortaya çıkardı. Akıllı telefonların büyük bölümünde Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon serisi işlemciler kullanılıyor.

Dolayısıyla bu işlemcilerde olması muhtemel bir sorun çok geniş bir kitleyi etkiliyor. Android işletim sisteminde bugüne kadar görülen güvenlik açıkları da hemen herkesin malumu konumda. Son olarak yapılan bir araştırma Android telefonlarda yer alan Snapdragon işlemcilerde çok sayıda güvenlik açığını ortaya koydu.

Android Telefonlarda Yeni Güvenlik Riski

Android Telefonlarda Yeni Güvenlik Riski

Yakın zamanda yapılan bir güvenlik araştırması Android telefonların önemli bir bölümünde güvenlik açıkları olduğunu gösteriyor. Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerine yönelik olarak yapılan çalışmada 400 güvenlik açığına rastlandı. Üstelik bu açıklardan dünya genelindeki Android cihazların yüzde 40’ını etkilenebileceği belirtiliyor. İşlemcilerin dijital sinyal kodunda bulunan açıklar ile veri hırsızlığı, casusluk gibi faaliyetlerde bulunmak mümkün.

Uzmanlar korsanların bu yolla kullanıcıların banka bilgileri başta olmak üzere depolanan hassas verilere ulaşabileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca güvenlik açıkları sayesinde saldırganların telefonları tamamen kullanılmaz hale getirebildiği belirtiliyor. Bu yolla telefonların Wi-Fi ya da hücresel veri ağlarında bağlanmasının önüne geçilebilir.

Yapılan bu araştırma sonrası Android’in geliştiricisi Google ve Snapdragon işlemcilerin mimarı Qualcomm’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Uzmanlar büyük teknoloji şirketlerinin sorunlar ortaya çıkmadan önce alacakları önlemlerin önemli olduğunun altını çiziyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum