Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm Çıkaracağı Snapdragon 865 ve 875 Modelleri ile Çok Konuşulacak

ABD’li teknoloji şirketi Qualcomm’da yeni nesil işlemcilerin hazırlığı sürüyor. Teknoloji devine dair Snapdragon 865 ve Snapdragon 875 modellerine dair yeni bilgiler ortaya çıktı.
Qualcomm Çıkaracağı Snapdragon 865 ve 875 Modelleri ile Çok Konuşulacak

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Qualcomm, geliştirdiği işlemci modelleri ile akıllı telefonların büyük bölümüne ürün desteği sağlıyor. Samsung, Huawei, Asus, LG gibi pek çok üretici ürünlerinde Qualcomm’un ürettiği işlemcilere yer veriyor. Şirket yakın gelecekte mobil işlemcileri arasında yeni modellerini sunmayı planlıyor. Bilindiği üzere Qualcomm’un mevcut amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 855 modeli olmakta.

Ancak yakın gelecekte Snapdragon 865 ve Snapdragon 875 modellerinin yeni nesil akıllı telefonlarda yerini alması bekleniyor. Yayınlanan son rapor ise bu işlemcilerin üretim sürecine dair yeni bilgileri ortaya çıkardı. Gelen haberler gösteriyor ki yeni işlemciler performans anlamında büyük bi artışa imza atacak. Şirketin önümüzdeki yıl Samsung ile 2021 yılında ise TSMC ile iş birliği yapacağı söylendi.

Snapdragon 865 ve Snapdragon 875’e Dair Önemli Bilgiler

Snapdragon 865 ve Snapdragon 875’e Dair Önemli Bilgiler

ABD’li teknoloji şirketi Qualcomm’un yakın zamanda Snapdragon 865’i tanıtması ve akıllı telefon üreticilerine sunması bekleniyor. Ancak diğer yandan bir sonraki amiral gemisi olan Snapdragon 875 modeline dair bilgiler de ortaya çıkmaya başladı. Şirkete yakın kaynaklardan gelen bir rapora göre Snapdragon 865’in, Samsung’un Exynos 9825 ile aynı üretim sürecine sahip olacağı belirtildi.

Bilindiği üzere Exynos 9825’te 7nm EUV teknolojisi mevcut ve Snapdragon 865’te de aynı üretim süreci izlenecek. Ancak 2021 yılında tanıtılması beklenen Snapdragon 875 için yeni bir dönem başlıyor diyebiliriz. Şirketin bu işlemcisi için TSMC ile iş birliği yapacağı ve üretim sürecini 5 nm’ye çekmesi bekleniyor. TSMC’nin şimdiden çalışmalara başladığı ve 2021 yılına kadar yeni sürece hazır olacağı belirtiliyor. Bununla beraber şirketin 5nm+ adında yeni bir üretim sürecini de hayata geçirebileceği gelen bilgiler arasında.

Önümüzdeki günlerde tanıtılması beklenen Snapdragon 865’in başlıca özellikleri arasında 5G desteği göze çarpıyor. Bununla beraber UFS 3.0 depolama özelliği ve LPDDR5x belleklere yine Snapdragon 865’te yer verilmesi bekleniyor. Diğer yandan Qualcomm’un dikkatini çekecek bir diğer gelişme ise Samsung ile AMD arasında yaşandı. İki şirketin GPU alanında yapacağı iş birliği ile Qualcomm’un pazar payını etkileyebilir.

Samsung ile AMD Güçlerini Birleştiriyor

Samsung ile AMD Güçlerini Birleştiriyor

Sektörün önde gelen akıllı telefon üreticisi Samsung ile işlemci pazarında büyük pazar payı olan AMD’nin geçtiğimiz aylarda ortak çalışmalarda bulunacağı açıklanmıştı. Yapılan iş birliği sonrası Qualcomm’un pazar payının olumsuz etkilenebileceği konuşuluyor. AMD mobil cihazlar için geliştirdiği GPU ile Samsung modellerine destek vermeyi planlıyor. Bu alanda Qualcomm’un GPU modeli Adreno mevcut.

Bilindiği üzere akıllı telefon pazarında en büyük pay Samsung’a ait. Samsung modellerine yer alacak AMD üretim GPU’lar Qualcomm’a büyük bir darbe vuracaktır. Üstelik AMD’nin geliştirdiği GPU ürünleri sadece akıllı telefonlar ile sınırlı değil. Ürün oyun konsolları gibi farklı cihazlarda da kullanılabiliyor. Kullanıcıların yeni GPU’dan memnun kalması halinde pazarda dengelerin değişebileceği konuşuluyor. AMD ile Samsung arasında yapılan iş birliği ile geliştirilen yeni nesil GPU’ların 2021 yılında piyasadaki yerini alması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum