Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Onay Vermediği Qualcomm NXP Anlaşması İptal Edildi!

Qualcomm, milyar dolarlık NXP anlaşmasını iptal ettiğini duyurdu. Çin nedeniyle iptal edilen anlaşmanın yerine ise hisse geri alımının yapılacağı söylendi.
Çin’in Onay Vermediği Qualcomm NXP Anlaşması İptal Edildi!

ABD – Çin ticaret savaşı nedeniyle uzun süredir askıda tutulan Qualcomm, NXP anlaşması iptal edildi. İlk olarak 2016’nin Ekim ayında NXP’ye hisse başına 110 dolarlık bir teklif veren Qualcomm, ardından teklifi yükselterek toplamda 44 milyar dolarlık bir anlaşma sunmuştu.

NXP teklifi kabul etse de Çin’in anlaşmaya onay vermesi bekleniyordu. Onay sürecinin bu kadar uzun sürmesi ise ticaret savaşının sonucuydu. Bu noktada; Qualcomm’un yaptığı açıklama Hollandalı yonga üreticisi NXP satın almasının iptal edildiğini gösterdi.

ABD’li şirketin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre Qualcomm, anlaşmayı tamamlamak için belirlenen tarihi uzatmadı.

Qualcomm NXP Anlaşması Sona GelindiYaklaşık 2 yıldır Çin tarafından askıda tutulan NXP anlaşmasının iptal edildiği belirtildi. Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf konuyla ilgili açıklamasında şirketin bunun yerine 30 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını söyledi. Tamamlanmış bir satın alma konusundaki belirsiz mücadeleyi devam ettirmek yerine anlaşmayı tamamen ortadan kaldırmayı tercih eden Qualcomm’un böyle yaptığı takdirde 2 milyar dolarlık iptal ücreti ödemek durumunda kalacağı kaydedildi.

Kaldı ki bu Qualcomm’un ABD – Çin ticaret savaşları nedeniyle yediği ilk darbe de değildi.

Qualcomm 44 Milyar Dolarlık NXP Anlaşması İptal Ticaret savaşları Broadcom – Qualcomm birleşmesine de mani olmuş, Trump birleşmeyi ulusal güvenlik gerekçesiyle engellemişti. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki savaşın en çok etkilediği sektörün teknoloji sektörü olması dikkat çekti. Neticede; 2016’dan bu yana Çin’in onay vermek için askıda beklettiği anlaşmanın bu kadar sürüncemede kalması Qualcomm’a “yeter” dedirtti.

Kaynaklar Çin’in anlaşmaya onay vermemesinin ardında, ABD’li Qualcomm’un güçlenmesini önlemek olduğunu yazdı.

Qualcomm 44 Milyar Dolarlık NXP Anlaşması İptal Edildi Nitekim NXP halihazırda otomotiv endüstrisi için yonga üreten şirketler arasında en büyük üretici konumundaydı ve şirketin Qualcomm tarafından satın alınması ABD’li firmayı otomotiv sektöründe oldukça avantajlı hale getirecekti.

Yani Çin de mobil cihazlara bağımlılığını azaltıp otomotiv endüstrisinde büyümek isteyen Qualcomm’un hedeflerine ulaşmasını engellemiş oldu. Diğer taraftan; bazı kaynaklarda Çin’in bu hamleyle Broadcom Qualcomm birleşmesine getirilen engele misilleme yaptığı yönünde haberler yapıldı. Ama olayın en dikkat çekici noktası, iki süper güç arasındaki savaşın pek çok şirkete zarar verdiği ve benzeri olaylarla daha çok karşılaşılacağı gerçeği oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum