Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm Mobil İşlemci Pazarında Lider Ancak Rakipleri Güçleniyor

Akıllı telefon pazarındaki işlemcilerin üçüncü çeyrek itibariyle sahip olduğu paylar açıklandı.
Qualcomm Mobil İşlemci Pazarında Lider Ancak Rakipleri Güçleniyor

Akıllı telefonlar gelinen gün itibariyle hemen herkes tarafından kullanılan başlıca cihazlardan birisi haline geldi. Bu durum akıllı telefonlar için donanım üreten şirketlerin de büyümesine yol açıyor. Mobil cihazlara gücünü veren işlemcileri üreten pek çok firma bulunuyor. Akıllı telefonların büyük bölümünde Qualcomm imzalı işlemcilerin olduğu biliniyor. Bununla beraber MediaTek başta olmak üzere Huawei’nin Kirin ve Samsung’un Exynos işlemcilerinin de son dönemde kullanıldığına tanık oluyoruz.

Apple ise iPhone modellerinde kendi A serisi işlemcilerine yer veriyor. Yapılan son araştırma işlemci üreticilerinin sahip olduğu pazar payını ortaya koydu. IHS Markit tarafından hazırlanan rapor Qualcomm’un işlemci pazarındaki liderliğini sürdürdüğünü gösteriyor. Ancak ABD’li şirketin rakiplerinin güçlendiği görülüyor. İşte yapılan araştırmadan dikkat çeken detaylar…

Mobil İşlemci Pazarında Son Durum

Mobil İşlemci Pazarında Son Durum

IHS Markit tarafından yapılan araştırma Qualcomm, MediaTek, Kirin ve Exynos işlemcilerin kullanım oranını gözler önüne seriyor. Rapora göre Qualcomm yüzde 31 pazar payı ile rakiplerinin önünde yer alıyor. ABD’li şirketi yüzde 21 pazar payı ile MediaTek takip ediyor. Samsung ve Huawei’nin kendi telefonları için geliştirdiği Exynos ve Kirin modellerine olan ilginin de arttığı görülüyor. Exynos’un pazar payı yüzde 16 olarak açıklanırken Kirin’in ise yüzde 14 olduğu belirtildi.

Samsung ve Huawei’nin kendi işlemcilerine daha fazla yer vermesi bu modellerin kullanım oranının artmasını sağlıyor. Qualcomm’un pazar payının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 16.1 oranında düşürdüğü görülüyor. Huawei ve Samsung’un işlemci sevkiyatlarında ise yılın üçüncü çeyreği itibariyle yüzde 30’u aşkın bir artış olduğu belirtiliyor. Apple geliştirdiği ürünlerin tamamında ise kendi işlemcilerinden yararlanıyor.

IHS Markit analisti Gerrit Schneemann araştırmaya dair yaptığı değerlendirmede Huawei ve Samsung’un kendi işlemcilerine ağırlık verdiğini ve Qualcomm, MediaTek gibi üçüncü taraf işlemci üreticilerinden uzaklaştığını belirtiyor. Qualcomm’un en çok işlemci sevkiyatı yaptığı üreticiler arasında Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi firmalar başı çekiyor.

Qualcomm’un Rakipleri Güçleniyor

Qualcomm’un Rakipleri Güçleniyor

Çinli akıllı telefon üreticilerinin Qualcomm işlemcilere büyük ilgisi olduğu görülüyor Oppo’nun akıllı telefon modellerinde yüzde yılın ilk çeyreğinde Qualcomm işlemci yüzde 82 paya sahipti. Yılın üçüncü çeyreğinde bu pay yüzde 42’ye kadar geriledi. MediaTek’in sahip olduğu pay ise yüzde 58.2 olarak görülüyor. Bir diğer Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo da MediaTek imzalı işlemcilere olan ilgisini artırmış görünüyor. Şirketin akıllı telefonlarında yüzde 46 oranında MediaTek işlemciler bulunuyor.

Bu pay 2018 yılında yüzde 27 olarak ölçülmüştü. 2018 yılının ikinci yarısından itibaren Xiaomi’nin de MediaTek işlemcilere olan ilgisinin arttığı belirtiliyor. Samsung’un amiral gemilerinde yer vermeye başladığı Exynos işlemcilerin payı üçüncü çeyrek itibariyle yüzde 75.4’e kadar yükseldi. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde bu oran yüzde 61.4 olmuştu.

Huawei ise Kirin serisi işlemcilerin kullanım oranını yüzde 68.7’den yüzde 74.6’ya kadar yükseltti. Samsung’un orta seviye telefonlarında Exynos işlemcilerin kullanım oranı yüzde 80.4’e kadar çıktı. Qualcomm ve MediaTek’in kullanım oranı ise sırasıyla yüzde 22.2 ve yüzde 2.3 olarak görülüyor.

Huawei cephesine baktığımızda ise ABD yaptırımlarının etkisi burada da net olarak görülüyor. Daha önce Qualcomm’a yüzde 24 oranında bağlı olan Çinli teknoloji şirketi yaptırımlar sonrasında bu payını yüzde 8.6’ya kadar düşürdü. Huawei’nin burada ortaya çıkan açığı MediaTek ve kendi işlemcisi olan Kirin ile kapattığı görülüyor. MediaTek’in geçtiğimiz yıl yüzde 7.3 olan oranı bu yıl itibariyle yüzde 16.7’ye kadar yükseldi.

Önümüzdeki süreçte Huawei ve Samsung’un kendi işlemcilerine ağırlık vermesi ile beraber Qualcomm’un payının daha da azalması ihtimal dahilinde. ABD’li teknoloji şirketinin bu durum karşısında nasıl bir strateji geliştireceğini ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum