Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm Mobil İşlemci Pazarındaki Ezici Üstünlüğünü Sürdürüyor

Strategy Analytics’in raporu mobil işlemci pazarındaki son durumu gözler önüne seriyor.
Qualcomm Mobil İşlemci Pazarındaki Ezici Üstünlüğünü Sürdürüyor

Akıllı telefonlar dünya genelinde milyonlarca insanın başlıca iletişim araçları haline gelmiş durumda. Apple, Huawei, Samsung, Xiaomi ve Oppo gibi sektörün önde gelen üreticileri her yıl milyonlarca akıllı telefon satışı gerçekleştiriyor. Bu durum beraberinde telefonlar için donanım üreten şirketlerin de gelir elde etmesini sağlıyor. Mobil cihazların yaygınlaşması bu ürünler için geliştirilen işlemcilerin de daha fazla kişi tarafından satın alınması anlamına geliyor.

Akıllı telefonlar için işlemci geliştiren başlıca şirketler arasında Qualcomm, MediaTek, HiSilicon ve Samsung gibi devler yer alıyor. Bu şirketler arasında Qualcomm’un pazar payı olarak rakiplerinden önde olduğunu söyleyebiliriz. Strategy Analytics’in son raporu da bu durumu doğruluyor. ABD’li işlemci üreticisi kendi pazarının büyük bölümünü elinde tutmaya devam ediyor.

Qualcomm Büyümesini Sürdürüyor

Qualcomm Büyümesini Sürdürüyor

Bilindiği üzere akıllı telefonlar işlemcileri söz konusu olduğunda akla ilk gelen şirket Qualcomm olmakta. Son yıllarda Huawei ve Samsung’un kendi işlemcilerini geliştirdiği biliniyor. Samsung’un Exynos serisi, Huawei’nin ise Kirin serisi işlemcileri amiral gemilerinde kendisine yer buluyor. Bu firmalar kendi işlemcilerinin yanı sıra Qualcomm’dan da ürün tedarik ediyor. Apple ise A serisi işlemcileri iPhone modellerinde kullanıyor.

Strategy Analytics’in son raporu ise Qualcomm’un bu rekabette ilk sıradaki yerini koruduğunu gösteriyor. Şirket yüzde 40 pazar payı ile rakiplerine karşı ezici bir üstünlüğe sahip. Qualcomm’u bu sıralamada yüzde 20 ile HiSilicon, yüzde 15 ile Apple’ın takip ettiği belirtiliyor. Raporda ayrıca mobil işlemci pazarında 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 6 büyüme olduğunun altı çizildi.

Telefon Satışları Azalmasına Rağmen İşlemci Pazarı Büyüdü

Telefon Satışları Azalmasına Rağmen İşlemci Pazarı Büyüdü

Bilindiği üzere tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle akıllı telefon satışlarında büyük düşüşler yaşanıyor. Uzmanlar yaşanan bu düşüşe rağmen işlemci satışlarında Qualcomm’un yükselişini sürdürdüğüne dikkat çekiyor. Şirket en fazla geliri Snapdragon 865 ve Snapdragon 765G modellerinden elde ediyor. Bu işlemciler dahili 5G modeme sahip ve akıllı telefon devlerinden yoğun ilgi görüyor.

Üreticilerin yeni modellerinde 4G yerine 5G destekli cihazlara ağırlık vermesi, bu işlemcilere olan ilgiyi açıklıyor. Uzmanlar işlemci pazarındaki büyümenin yılın ikinci çeyreğinde de süreceğini tahmin ediyor. Qualcomm aynı zamanda 5G modemler üretiyor ve Apple’ın bu yıl tanıtacağı iPhone 12 serisinin modem desteğini vereceği belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Qualcomm’un iPhone 12’ye 5G desteği sağlayacak modemler için üretime başladığı söylenmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum