Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm, Huawei ile Yonga Ticareti Yapmak için Harekete Geçti

Qualcomm, ABD yaptırımları altında olan Huawei ile ticaret yapmak için lisans almak istiyor.
Qualcomm, Huawei ile Yonga Ticareti Yapmak için Harekete Geçti

Çinli teknoloji devi Huawei dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Akıllı telefonlar ve 5G ekipmanları başta olmak üzere çok sayıda ürün ve servisin geliştiricisi olan teknoloji devi, hızla büyümeye devam ediyor. Yüksek mobil cihaz satışları ile dikkat çeken şirket ayrıca dünyanı en büyük telekomünikasyon şirketi konumunda.

Ancak şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımları ile karşı karşıya kalıyor. Trump hükümetine göre Huawei, 5G ekipmanları aracılığı ile Çin hükümeti adına casusluk faaliyetleri yürütüyor. Yaptırım kararları gereği ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için hükümetten lisans alması gerekiyor. Bu şirketler arasında dünyanın önde gelen yonga üreticisi Qualcomm da yer alıyor.

Bilindiği üzere Huawei yeni nesil telefonlarında Kirin serisi işlemcilere yer veriyor. Bu işlemci yongaları Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC tarafından geliştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde ABD hükümeti yaptırımların kapsamını genişletti ve kendi teknolojisini kullanan şirketlerin de Huawei ile ticaret yapmasının önüne geçecek düzenlemeler yaptı.

Bu nedenle TSMC ile Huawei’nin ticaret yapması engellenmiş oluyor. Önümüzdeki aylarda tanıtılacak Mate 40 serisi ile Kirin İşlemcisi son kez üretilmiş olacak. Huawei’nin ise MediaTek gibi farklı üreticiler ile anlaşma yapacağı konuşuluyor. son olarak Qualcomm’un da çip satmak için ABD yönetiminden lisans almak istediği iddia edildi.

Qualcomm Lisans Almak İstiyor

Qualcomm Lisans Almak İstiyor

Akıllı telefonların büyük bölümüne işlemci tedariğini Qualcomm sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma Qualcomm’un mobil işlemci pazarındaki ezici üstünlüğünü sürdürdüğünü ortaya koymuştu. Teknoloji devi Kirin yongalarının sonunun gelecek olması sonrası Huawei’nin yeni tedarikçisi olmak istiyor.

Qualcomm’un yonga satışı yapabilmesi için ABD hükümetinden lisans alması gerekiyor ve şirketin harekete geçtiği gelen haberler arasında. Huawei dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri konumunda. Dolayısıyla Qualcomm böyle büyük bir müşteriyi kaptırmak istemiyor ve pazar payını katlayarak artırma peşinde.

Konuyla ilgili paylaşılan raporda, “Qualcomm ihracat lisansına tabi ise ancak yabancı rakipleri değilse, ABD hükümeti politikası Çin ve ötesinde 5G yonga seti pazar payında hızlı bir değişime neden olacaktır. Bu, 5G konularında Amerikan araştırma ve liderliğini engelleyecek ve ABD çıkarları için kabul edilemez bir sonuç yaratacak” ifadelerine yer verildi.

ABD yaptırımları sonrası Huawei’nin işlemci tedariki için nasıl bir seçim yapacağı merak konusu. Ambargo nedeniyle teknoloji devinin yeni nesil telefonlarında Google servisleri kullanılamıyor. Bu da telefonların küresel pazardaki rekabet koşullarını zorlaştırıyor. Qualcomm’un yeni Snapdragon işlemcileri 5G desteğine sahip ve lisans alınması halinde Huawei’nin amiral gemilerinde bu işlemcileri görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum