Yatırım yapmaya başla!

Çeyrek Sonuçlarıyla Wall Street’i Hayal Kırıklığına Uğratan Qualcomm, Huawei’i Suçladı!

Wall Street’i hayal kırıklığına uğratan Qualcomm, bunun kısmen Huawei’in suçu olduğunu öne sürdü. İşte ayrıntılar;
Çeyrek Sonuçlarıyla Wall Street’i Hayal Kırıklığına Uğratan Qualcomm, Huawei’i Suçladı!

Son mali raporuyla Wall Street’i hayal kırıklığına uğratan Qualcomm, suçun büyük kısmını Çinli teknoloji devi Huawei’e yükseldi. ABD’li yonga üreticisinin geliri Haziran çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 13 azalırken, net karı yüzde 34 geriledi ve Eylül çeyreği için rehberliği piyasa beklentilerini karşılayamadı.

Qualcomm mali yılının üçüncü çeyreğine ilişkin basın açıklamasında, sonuçlarındaki zayıflığın kilit bir nedeni olarak piyasanın 5G’ye geçiş için hazırlanırken 4G cihazlarına daha yavaş talebi gösterse de takip eden kazanç çağrılarında şirket yöneticileri Huawei ve Çin’e odaklandı.

Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf, 4G’den 5G’ye geçiş ile birlikte Huawei ihracat yasağının endüstri koşullarına katkıda bulunduğunu söyledi.

Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf Huawei Suçlama Ayrıca bunun özellikle de Çin’de yaşandığını ve şirketin önümüzdeki iki mali çeyrekte yaşananların dalgalanmalarıyla karşılaşacaklarını aktardı. “İhracat yasağının bir sonucu olarak Huawei, ürün ya da lisanslama gelirinde karşılık gelen faydaları görmediğimiz Çin yerel pazarında pazar payını artırmaya odaklandı” diyen Mollenkopf, açıklamasıyla akıllara Huawei’in Çin’deki akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 31 artmasını getirdi.

Nitekim IDC verilerine göre ABD yönetiminin kısıtlamaları sonucunda Huawei yerel pazara yönelerek ikinci çeyrekte Çin’de rekor sayıda akıllı telefon satmıştı.

Huawei Çin Rekor Satışı Qualcomm Etkilendi Başka bir araştırma şirketi olan Canalys de Huawei’in ikinci çeyrekte Çin’de pazar payına göre en büyük akıllı telefon oyuncusu olduğunu bildirdi. Mollenkopf da Qualcomm’un ürün veya lisans gelirinde buna karşılık gelen faydaları görmediğini söylemesinin nedenini Huawei’in kendi akıllı telefon modemlerinin çoğunu kendisinin yapması olarak açıkladı. Dolayısıyla Huawei’in Çin sevkiyatlarındaki artış Qualcomm’a yardımcı olmadı.

Ayrıca Qualcomm’un Huawei’in Çinli rakipleri Xiaomi ile Oppo’ya tedarik sağladığı ve her ikisinin de Çin’de ikinci çeyrekte düşüş yaşadığı vurgulandı.

 Qualcomm Xiaomi Oppo Satışları Düştü Yani bir kez daha Huawei’in kazancı Qualcomm’un işine yaramadı. Diğer taraftan Qualcomm’un rakibi Intel de Çin pazarındaki yavaşlama konusunda uyardı. Intel CEO’su Bob Swan Çarşamba günü verdiği bir demeçte; “Çin pazarı bizim için yavaşladı ve bu Çin’de talep sinyalleri ve genel ekonomi yavaşlarken 2019 oyununu nasıl gördüğümüz üzerinde etkili oldu” dedi. Swan ayrıca şirketin, Huawei’ye satış onayını almak için ABD hükümetine epeyce lisans teslim ettiğini belirtti.

Qualcomm hisselerinin Çarşamba günü kapanış sonrası yapılan işlemlerde düşmesinin bir diğer nedeni de firmanın Eylül çeyreği için rehberlik beklentilerini kaçırması oldu. Qualcomm, dördüncü çeyrek kılavuzunun Huawei ürünlerinin satışından doğan telif gelirlerini hariç tuttuğunu söyledi. Zira iki firma halihazırda telif hakları konusunda anlaşmazlık içinde ve Ocak ayında geçici bir anlaşmaya varıldı. Mollenkopf, Huawei ile müzakerelere edilmiş bir çözüm için çalışmaya devam ettiklerini ve nihai bir anlaşmaya odaklandıklarını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum