Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Qualcomm CEO’su Apple Anlaşması Sayesinde 3.5 Milyon Dolarlık Hisse Primi Aldı

Cuma günü SEC’e yapılan bildiriye göre Qualcomm’un yönetici ekibi, firmanın en iyi müşterileri arasındaki Apple ile anlaşması sayesinde milyon dolarlık ikramiye aldı.
Qualcomm CEO’su Apple Anlaşması Sayesinde 3.5 Milyon Dolarlık Hisse Primi Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cuma günü SEC’e yapılan bildiriye göre Qualcomm’un yönetici ekibi, firmanın en iyi müşterileri arasındaki Apple ile milyar dolarlık yasal savaşı için ikramiye aldı. Ve Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf en büyük bonusu alan isim oldu. Mollenkopf’un 40.794 adet Qualcomm hissesi aldığı ve Cuma günkü 85 dolarlık kapanış fiyatıyla bunun değerinin 3.5 milyon dolar civarında olduğu aktarıldı.

Ayrıca FactSet verilerine göre CEO, geçen yıl toplam çalışma bedeli için 20 milyon doların altında ödeme almıştı. Yeni verilen paylar, Qualcomm‘un uzlaştırma şartlarının uygun olduğuna inandığı görüşünü daha da pekiştirdi.

Sonuçta Apple ile Qualcomm, adeta yılan hikayesine dönen mücadelelerinde uzun süredir çözüme ulaşmaya çalışıyorlardı.

Apple ile Qualcomm Anlaşması Yöneticilere YaradıAnlaşma nihayet geçtiğimiz haftalarda yapılmış, Apple ile Qualcomm arasında başta patent davaları olmak üzere pek çok konuda yaşanan anlaşmazlık iki tarafın uzlaşmaya varmasıyla çözülmüştü. Intel ise gelişme sonrasında Apple ile 5G modem geliştirmeyeceğini duyurmuştu. Qualcomm dünkü SEC dosyalamasında; “Ücret Komitesi, bu hibeleri verirken şirketin kilit müşterilerinden biriyle yapılan anlaşmalardan kaynaklanan, beklenilen uzun vadeli hissedar değerini dikkate aldı” dedi.

Anlaşmanın detayları gizli tutulsa da bunun Apple’ın Qualcomm’a bir kereye mahsus ödemesini, Apple’ın Qualcomm’dan çip almasını ve iki şirket arasında lisans anlaşmasını içerdiği biliniyordu.

Qualcomm Yönetici Ekibi Milyon Dolarlık Hisse Primi Verdi Qualcomm’un bu ayın başındaki kazanç raporunda da anlaşmanın bir parçası olarak firmanın Apple‘dan anlaşmanın bir parçası olarak 4.5 milyar dolar ila 4.7 milyar dolarlık ek gelir beklediği söylenmişti. İlaveten Qualcomm CFO’su Dave Wise alt kademedeki çalışanlar için primleri artırmayı planladığını da açıkladı.

Tüm bunların yanında Qualcomm hisseleri anlaşmadan günümüze yüzde 50 civarında artış gösterdi. Nihayetinde dosyada yöneticilere prim olarak verilen hisse senedi şöyle belirtildi. Steve Mollenkopf, CEO: 3.5 milyon dolar değerinde 40,794 hisse, Cristiano Amon, Başkan: 2.1 milyon dolar değerinde 24.930 hisse, James Thompson, CTO: 1.6 milyon dolar değerinde 19.264 hisse, Donald Rosenberg, Genel Danışman: 1.2 milyon dolar değerinde 14.155 hisse, David Wise, CFO: 253.915 dolar değerinde 2,958 hisse.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.