Yatırım yapmaya başla!

Broadcom Teklifini 121 Milyar Dolara Çıkarsa da Qualcomm’u İkna Edemedi!

Qualcomm, rakibi Broadcom'un revize ederek yeniden sunduğu teklifini de geri çevirdi. İşte 121 milyar dolarlık teklifin detayları;
Broadcom Teklifini 121 Milyar Dolara Çıkarsa da Qualcomm’u İkna Edemedi!

Broadcom’un Qualcomm’u satın almak istediği yönündeki haberler geçtiğimiz yıl ortaya çıkmış, bu olay teknoloji dünyasında büyük ses getirmişti. Broadcom, Qualcomm’a hisse başına 70 dolarlık teklifle gitmiş fakat şirket bu rakamı yetersiz bularak rakibini geri çevirmişti.

Öte yandan; Qualcomm’un kararı birçok kişi tarafından eleştirilmişti. Çünkü şirket 2017’de pek parlak bir yıl geçirmemiş, Apple’la hukuk mücadelesinin yanında bir de başka suçlamalarla boğuşmak durumunda kalmıştı.

Broadcom da şirketin kapısını piyasa değerinin birkaç dolar üzerinde bir meblağla çalmıştı.

Broadcom Qualcomm'ı Satın Alma Konusunda KararlıYatırımcılar ise şirket hisselerinin değerinin 2016’da 80 doları görmesini öne sürerek, teklifin reddedilmesi gerektiğini savunmuşlardı. Ancak görünen o ki Broadcom, anlaşmayı tamamlama konusunda oldukça ısrarlı.

Nitekim Broadcom, teklifini revize ederek hisse başına 82 dolar, toplamda 121 milyar dolar ödemeyi önermişti.

Broadcom Qualcomm'a 121 Milyar Dolar Teklif GötürdüTeklifi yeniden reddeden Qualcomm buna gerekçe olarak; NXP’yi satın alma sürecinin devam ettiğini ve Broadcom’un bunu göz önüne almadığını gösterdi. Çünkü şirket, yarı iletken üreticisi NXP’yi satın alırsa, 2020’de kullanıma sunulması beklenen 5G konusunda büyük atılımlar yapmayı planlıyor.

Yani şu anda 92 milyar dolar olan şirketin piyasa değerinin, ileride 121 milyar doların üzerine çıkacağına inanılıyor.

Qualcomm Broadcom'un Davasını Yine ReddettiÖte yandan; Qualcomm hissedarları 6 Mart’ta bir toplantı yapacak ve Broadcom üyelerinin yönetim kuruluna girip girmemesi konusunda oylama yapacak.

Şirketin önümüzdeki günlerde anlaşma için yeniden bir araya gelmesi beklenirken, imzaların atılması durumunda rekabet kurumunun da anlaşmayı onaylaması gerekecek. Bakalım, teknoloji sektörünün en büyük satın alımı olabileceği söylenen Qualcomm – Broadcom anlaşması tamamına erecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum