Yatırım yapmaya başla!

Apple Qualcomm’un Kendilerine Modem Satmayı Reddettiğini Açıkladı

Apple operasyon şefi Jeff Williams, Qualcomm ile işbirliği yapmak istediklerini ancak şirketin kendilerine modem satmayı reddettiğini açıkladı.
Apple Qualcomm’un Kendilerine Modem Satmayı Reddettiğini Açıkladı

Son yıllarda teknoloji dünyasında en çok ses getiren olaylardan birisi hiç kuşkusuz Apple ile Qualcomm arasında yaşanan mahkemeler ve patent gerilimleri. Bilindiği üzere iki şirket 2017’nin sonlarına doğru mahkemelik olmuş Apple, Qualcomm’un rekabete aykırı davrandığını iddia etmişti. Bunun sonucu 1 milyar dolarlık tazminat davası açan Apple, Qualcomm’un kendi patentlerini Intel’e sızdırma suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca restleşmeler devam etmiş, Qualcomm, Almanya ve Çin’de bazı iPhone modellerinin satışını engelletmişti. Apple’ın operasyon şefi Jeff Williams’ın yaptığı son açıklama gerilimin artarak devam ettiğini gösteriyor.

Apple: Qualcomm Bize Modem Satmadı

Apple: Qualcomm Bize Modem Satmadı

Teknoloji devi Apple, iPhone 7 ve 7 Plus modellerine kadar geçen süreçte hem Intel’den hem de Qualcomm’dan modem tedariki sağlıyordu. Ancak şirketin operasyon şefi Jeff Williams’ın yaptığı açıklama ile yeni amiral gemileri iPhone Xs, Xs Max ve XR’da sadece Intel marka modem kullanıldığı ortaya çıktı. Williams’ın açıklamasına göre Apple bu modellerin üretimi esnasında Qualcomm ile işbirliği yapmak istedi ama karşı taraf modem satmayı reddetti.

Apple Qualcomm’u ikna etmek için şirketin CEO’su ile temasa geçmiş ancak olumlu bir yanıt alamadı. Bu durum sonrası Apple yeni iPhone modellerinde sadece Intel marka modemlere yer vermek durumunda kaldı. İki şirketin anlaşamadığı asıl nokta ise cihaz başına talep edilen ücretlerle ilgili. Qualcomm cihaz başında 7.5 dolar talep ederken Apple sadece 1.5 dolar ödeyeceğini belirtiyor. Hal böyle olunca görüşmeler tıkanma noktasına geliyor.

Görünen o ki iki teknoloji devi arasındaki gerilim devam edeceğe benziyor. Ancak Apple’ın Qualcomm ile anlaşamamış olması şirket için yakın gelecekte pahalıya mal olabilir. Çünkü Qualcomm bu yıl içerisinde 5G modemlerini tanıtacak ve Apple’ın rakip modellerinde 5G teknolojisini göreceğiz. Apple’ın ise 5G destekli kendi modemlerini 2020 yılında tanıtması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum