Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm ile Davalık Olan Apple için Federal Mahkemeden Tazminat Kararı Çıktı

Patent davaları sebebiyle karşı karşıya gelen Qualcomm ile Apple arasında yaşanan davalardan birinde, mahkeme Qualcomm’u haklı buldu ve Apple’a 31 milyon tazminat cezası verdi.
Qualcomm ile Davalık Olan Apple için Federal Mahkemeden Tazminat Kararı Çıktı

Teknoloji devleri Apple ile Qualcomm arasında son yıllarda yaşanan patent davalarının sonu gelmiyor. Akıllı telefonlara ekipman desteği veren firmaların başında gelen Qualcomm, kendisine ait pek çok teknolojiyi kullandığı gerekçesiyle Apple’a açmış olduğu davalardan birisini kazandı. San Diego’da gerçekleşen duruşmada federal mahkeme Qualcomm’u haklı buldu ve Apple’ın 31 milyon dolar tazminat ödemesini kararlaştırdı.

Her ne kadar Apple’ın ödeyeceği para teknoloji devi için çok ufak bir para olsa da alınan kararın anlamı çok daha büyük. Son görülen davada Apple’ın geliştirdiği iPhone modellerinde Qualcomm’a ait 3 patentin ihlal edildiği belirtildi. ABD’li akıllı telefon üreticisinin itiraz edip etmeyeceği merak ediliyor.

Apple’ın Qualcomm Kabusu Sürüyor

Apple’ın Qualcomm Kabusu Sürüyor

Teknoloji devleri Apple ile Qualcomm, fikri mülkiyet hakkının ihlali sebebiyle çok sayıda patent davası ile karşı karşıya gelmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde Almanya’da bazı iPhone modellerine gelen satış yasağından sonra, şirkete bir kötü haber de San Diego federal mahkemesinden geldi. Kararın verildiği son dava Qualcomm tarafından 2017 yılı içerisinde açılmıştı.

Dava konusu olan patentin içeriğinde Apple’ın iPhone modellerinde açılır açılmaz hızlıca internete bağlanması, piş verimliliği ve grafik işleme uygulamalarını yöneten bir yazılım yer alıyor. Apple’ın ödemekle yükümlü olduğu 31 milyon dolarlık tazminat şirket için büyük bir ceza sayılmaz. Ancak iki şirketin davalık olduğu pek çok patent konusu olduğu düşünüldüğünde, daha büyük cezaların yolda olduğu yorumu yapılabilir.

Dava Sonrası Qualcomm ve Apple’dan Tepkiler

Dava Sonrası Qualcomm ve Apple’dan Tepkiler

San Diego mahkemesinde görülen davada jürinin oybirliği ile verdiği karar sonrası iki tarafın yetkililerinden çarpıcı açıklamalar geldi. Qualcomm Genel Danışmanı Don Rosenberg, kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Jürinin verdiği karar, Apple’ın teknolojilerimizi kullanırken kendilerine ödeme yapmadan kullanmaya yönelik patent davaları arasında kazanılan en son zafer. Apple teknolojileri izinsiz kullanarak pazara daha hızlı girmiş oluyor” diye konuştu.

Apple cephesinde ise şirket sözcüsü kararla ilgili hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. ABD’li akıllı telefon üreticisi henüz resmi olarak konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Federal mahkemeden çıkan tazminat kararına itiraz edip etmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum