Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm: Android Amiral Gemileri 2019’da 5G Desteğine Sahip Olacak!

Bugün Snapdragon 855 işlemcisini tanıtan Qualcomm, 2019 yılına kadar amiral gemilerinin 5G desteğine sahip olacağını açıkladı.
Qualcomm: Android Amiral Gemileri 2019’da 5G Desteğine Sahip Olacak!

Son dönemde teknoloji dünyasının en çok konuştuğu konulardan birisi 5G internet altyapısı oluyor. Hem operatörler hem de cihaz üreticileri geleceğin internet teknolojisi olarak tanımlanan 5G için yatırımlar yapmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 5G teknolojisini dünyada kullanan ilk ülkenin Türkiye olacağını açıklamıştı.

Bu alanda en somut gelişme Qualcomm’un Snapdragon 855 işlemcisini tanıtması ile yaşandı. İşlemcinin dikkat çeken özelliklerinin başında ise 5G desteğinin olması geliyor. Qualcomm ise ürettikleri işlemci modeli ile yakın gelecekte Android amiral gemileri için 5G müjdesini vermiş oldu.

2019 Sonuna Kadar 5G Amiral Gemilerinde Olacak

2019 Sonuna Kadar 5G Amiral Gemilerinde Olacak

Yeni işlemcisini tanıtan Qualcomm’un Başkanı Cristiano Amon, Android kullanıcılarını heyecanlandıracak açıklamalarda bulundu. Amon açıklamasında 2019 yılının sonuna kadar 5G desteğine sahip en az bir amiral gemisi telefon olacağını müjdeledi. Bu demek oluyor ki her bir Android üreticisi, önümüzdeki yılın sonuna kadar 5G destekli bir model piyasaya sunmuş olacak.

Gelmesi beklenen 5G teknolojisi ise mobil iletişimde büyük bir devrim olarak tanımlanıyor. Yapılan testler sonrası 5G’nin 4G’ye göre 10 ila 100 kat daha hızlı olduğu ortaya kondu. Android’in rakibi olan Apple’ın ise 2020 yılının üçüncü çeyreğine kadar 5G destekli bir telefon çıkarmayacağı biliniyor.

Android ile Apple Arasındaki Fark Açılacak

Android ile Apple Arasındaki Fark Açılacak

Bilindiği üzere Apple ile Qualcomm’un arası çeşitli patent davaları nedeniyle açılmış, Apple ise kablosuz ağ çiplerini Intel’den almaya başlamıştı. Bu durm sonrası Apple, kablosuz ağ donanımlarında Android cihazların gerisinde kalmaya başladı. Qualcomm’un son olarak tanıttığı Snapdragon 855 işlemcisi ile bu farkın daha da artacağı belirtiliyor.

iPhone modellerinin ise 2020 yılından önce 5G teknolojisine geçmesi beklenmiyor. Qualcomm’un ayrıca Snapdragon 855’i geliştirirken çalıştığı donanım şirketlerini de açıkladı. Bu şirketler arasında Asus, Fujitsu, Google, HMD, HTC, InSeeGo, LG, Motorola, Netgear, NetComm Kablosuz, OnePlus, Oppo, Samsung, Sharp, Sierra Wireless, Sony, Telit, Vivo, WingTech, WNC, Mi ve ZTE yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum