Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm ABD-Çin Ateşkesine Rağmen NXP Anlaşmasına İhtimal Vermedi!

Qualcomm, bu yılın başlarında 44 milyar dolar karşılığında satın almaya çalıştığı rakip çip üreticisi NXP anlaşmasında olasılık görmediğini açıkladı. Detaylar aşağıda;
Qualcomm ABD-Çin Ateşkesine Rağmen NXP Anlaşmasına İhtimal Vermedi!

Qualcomm, bu yılın başlarında 44 milyar dolar karşılığında satın almaya çalıştığı rakip çip üreticisi NXP anlaşmasında, ABD-Çin ateşkesine rağmen olasılık görmediğini duyurdu. Beyaz Saray’ın açıklamasında; Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Qualcomm’un NXP’yi alması için yeni bir anlaşmaya açık olduğunun sinyallerini verdiğini belirtmesi üzerine teknoloji devinden gelen yanıt dikkat çekti.

Çünkü ABD’li teknoloji devi, Trump ile 90 günlük ateşkes yapan Xi Jinping’den gelen işaretlere rağmen Çinli rakibi NXP’yi satın alma olasılığının kapandığını söyledi. Reuters’ın haberine göre Qualcomm; “Trump ile Xinping’in NXP anlaşmasının yeniden canlandırılabileceğine dair işaretlerine rağmen bu anlaşmanın süresi dolmuştur” şeklinde bir ifade kullandı.

Diğer bir ifadeyle Qualcomm, NXP anlaşması için yeşil ışık yakılmış olmasına rağmen böyle bir olasılığın bulunmadığını dile getirdi.

İlgili haberde Qualcomm’un Hollanda merkezli NXP’yi satın almak için ilk teklifini Ekim 2016’da 38 milyar dolarla yaptığı hatırlatıldı. Ne var ki teklif, daha iyi bir fiyat teklifi olabileceğini savunan bazı NXP hissedarları tarafından reddedilmişti. Ardından teknoloji devi Şubat ayında 44 milyar dolarlık teklifle rakibinin kapısını çalmış fakat bu kez de Qualcomm-NXP anlaşması Çin nedeniyle iptal edilmişti.

ABD’li şirket Hollandalı yonga üreticisi NXP satın almasının iptal edildiğini duyurmuş, yaklaşık 2 yıldır askıda tutulan anlaşma için belirlenen tarihi uzatmamıştı.

Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf, şirketin bunun yerine 30 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını söylemişti. Tamamlanmış bir satın alma konusundaki belirsiz mücadeleyi devam ettirmek yerine anlaşmayı tamamen ortadan kaldırmayı tercih eden Qualcomm’un bu şekilde 2 milyar dolarlık iptal ücreti ödemek durumunda kalacağı da belirtilmişti.

Ayriyeten Çin’in anlaşmaya mani olmasının arkasında ABD’li Qualcomm’un otomotiv sektöründe güçlenmesini engelleme isteğinin olduğu söylenmişti. Bunun yanında, Trump Qualcomm-Broadcom birleşmesine engel olduğu için Çin’in buna misilleme yaptığı da iddialar arasında yer almıştı.

Nihayetinde 90 günlük tarife ateşkesinin yapıldığı Buenos Aires’teki G-20 Zirvesi’nde Qualcomm-NXP anlaşması için yeşil ışık yakılması, şu sıra Apple ile patent savaşı içinde olan teknoloji şirketine pek bir anlam ifade etmedi. Zira anlaşmanın iptal edilmesinin ardından her iki şirket de hisse geri alımları gerçekleştirmiş, Qualcomm ayrıca 2 milyar dolarlık iptal ücreti ödemek durumunda kalmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum