Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm 5G Teknolojisine Yönelik Yatırımlarına Yenisini Ekledi

Teknoloji devi Qualcomm, 5G projesi kapsamında Jio’ya 97 milyon dolar yatırım yaptı.
Qualcomm 5G Teknolojisine Yönelik Yatırımlarına Yenisini Ekledi

Teknolojinin gelişmesi ve yapılan yatırımlar ile beraber internet altyapısının her geçen gün daha güçlü hale geldiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıldan bu yana telekomünikasyon şirketleri 5G standardına yönelik büyük yatırımlar yapıyor. Bununla beraber akıllı telefon üreticileri de yeni amiral gemilerinde 5G desteğine yer vermekte. Yatırım yapan başlıca şirketler arasında ABD merkezli Qualcomm da bulunuyor.

Akıllı telefonların büyük bölümüne işlemci ve modem desteği sağlayan şirket pazarda büyük bir paya sahip olmakta. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir rapora Qualcomm’un mobil işlemci pazarındaki ezici üstünlüğünü ortaya koymuştu. Uzmanlar önümüzdeki süreçte 5G’nin dünya genelinde çok daha yaygın bir kullanım alanına sahip olacağını belirtiyor.

Bu çerçevede şirketler yatırımlarına tam gaz devam ediyor Qualcomm daha önce yapmış olduğu yatırımlara bir yenisini daha ekledi. Şirket Hindistan merkezli internet servis sağlayıcısı Jio’ya yatırım yaptığını duyurdu.

Qualcomm’dan Yeni Yatırım

Qualcomm’dan Yeni Yatırım

Teknoloji şirketleri 5G’ye yönelik yatırımlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Son olarak Qualcomm, Hindistan’ın önde gelen internet servis sağlayıcısı Jio’ya 97 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı. Bu şirkete daha önce Fecebook ve Intel’in de benzer yatırımlarda bulunduğu biliniyor. Sosyal medya devi Facebook, Nisan ayında büyük bir yatırım yapmıştı.

Dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan Hindistan’da faaliyet gösteren Jio’nun 390 milyon abonesi olduğu belirtiliyor. Jio’ya yatırım yapan diğer firmalar arasında Vista, Silver Lake ve General Atlantic gibi devler yer alıyor. Qualcomm’un yaptığı yatırım ile şirketin yüzde 0.15 hissesine sahip olduğu ifade edildi.

Jio’nun çatı şirketi Reliance Industries Yönetim Kurulu Başkanı Mukesh Ambani Qualcomm’un yatırımıyla ilgili, “Qualcomm, birkaç yıldır beraber çalıştığımız güvenilir ortaklarımızdan biri. Hindistan’da hem kurumlar hem de bireysel kullanım için dijital dönüşüm planımızı 5G teknolojisi ile gerçekleştirmemizi sağlayan şirket ile uzun süre ortaklığımızın devam etmesini umuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Facebook’tan 5.7 milyar dolar yatırım alan şirket, bir hafta sonrasında Silver Lake’ten 747 milyon dolar yatırım almıştı. General Atlantic’ten 870 milyon dolar, KKR’den ise 1.5 milyar dolar yatırım alan şirket Abu Dabi merkezli Mubadala’dan da yine 1.2 milyar dolarlık bir yatırım aldı. Firmanın sektörün önde gelen şirketleri Vodafone ve Bharti Airtel gibi devleri ile rekabet ettiği belirtilyior. Jio son dönemde aldığı yatırımlar ile geride kalan 12 hafta içerisinde toplamda 15.7 milyar dolar yatırım almış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum