Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm Büyük Yatırım Yaptığı 5G Teknolojisini Tüm Kullanıcılara Ulaştırmak İstiyor

ABD merkezli teknoloji devi Qualcomm, 5G’ye yönelik büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Şirket 5G için uygun fiyatlı cihazlar geliştirmeyi planlıyor. Bununla beraber yeni altyapıyı ev ve iş yeri gibi sabit alanlara yaymak istiyor.
Qualcomm Büyük Yatırım Yaptığı 5G Teknolojisini Tüm Kullanıcılara Ulaştırmak İstiyor

Qualcomm yapmış geliştirmiş olduğu ürünler ile özellikle mobil cihazların başlıca tedarikçilerinden biri konumunda. ABD’li teknoloji şirketi kablosuz telekomünikasyon ürünleri ile beraber Snapdragon serisi işlemcileri ile büyük bir pazar payına sahip. Teknoloji devinin en büyük müşterilerinden biri ise Çinli Huawei. Ancak ABD yaptırımları nedeniyle şirket Huawei ile ticaret yapamıyor.

Gelen haberlere göre şirket Google’a satış yapmak için ABD yönetiminden lisans onayının çıkmasını bekliyor. Sektörün önde gelen teknoloji şirketlerinden Qualcomm, yeni nesil internet altyapısı olan 5G’ye büyük yatırımlar yapıyor. 5G’nin çok yeni olması nedeniyle oldukça ilk etapta oldukça pahalı bir teknoloji olacağını söyleyebiliriz.

Ancak Qualcomm geliştireceği uygun fiyatlı yongalar ile bu algıyı kırmak istiyor. Teknoloji devi 5G desteğine yer vereceği işlemci yelpazesini genişletecek. Bununla beraber üretilecek özel antenler ile mobil cihazlardan ayrı olarak sabit internet altyapılarına da 5G hizmetinin getirilmesi planlanıyor.

5G Uygun Fiyatlı İşlemcilere Gelecek

5G Uygun Fiyatlı İşlemcilere Gelecek

2019 yılı itibariyle 5G altyapısının daha yüksek sesle konuşulduğunu söyleyebiliriz. Akıllı telefon üreticileri yeni nesil modellerinde 5G desteğine yer vermenin planlarını yapıyor. Bununla beraber pek çok şirket ise bu altyapıya yönelik işlemciler ve anten modülleri geliştiriyor. Bu yatırımları yapan şirketlerin başında ise Qualcomm geliyor. Yapılan son açıklamaya göre Qualcomm, önümüzdeki yıl geliştireceği uygun fiyatlı işlemcilerde 5G desteğine yer vermeyi planlıyor.

Şirketin halihazırda 8 serisi işlemcilere 5G desteğini getirdiği biliniyor. Ancak yapılan açıklamada 2020 yılından itibaren 7 ve 6 serisi işlemcilerde de 5G desteğine yer verileceği belirtildi. 5G destekli telefonlar kısa vadede oldukça yüksek fiyata sahip olacak. Qualcomm’un bu teknolojiye sahip X50 adını verdiği modemi mevcut ve 5G desteğine sahip.

Akıllı telefon üreticilerinin 5G desteğini alması için bu modemi sipariş etmesi gerekiyor ya da mevcut teknolojiye sahip 4G destekli modemleri alması gerekiyor. Tabi 5G destekli modemler telefonun fiyatının büyük ölçüde artmasına neden oluyor. Qualcomm, X55 adını verdiği yeni modemi ile Snapdragon 8 serisine 5G desteği verecek. Ancak bu modem daha eski internet altyapılarını da destekleyecek şekilde geliştiriliyor.

2020 yılından itibaren giriş ve orta seviyedeki akıllı telefonların bu teknolojiden yararlanması adına 6 ve 7 serisi işlemcilere de 5G desteği sağlanacak. Bu sayede yeni nesil internet altyapısının kısa sürede çok daha geniş çevrelere yayılması planlanıyor. Şirketin bu modemlerin satışı için Vivo, Nokia, Oppo, Real, Redmi ve Motorola’nın aralarında olduğu bazı akıllı telefon üreticileri ile anlaşma yaptığı biliniyor.

Bilindiği üzere akıllı telefon pazarında en büyük pazar payına sahip olan iki firma Samsung ve Huawei de 5G destekli modemler geliştiriyor ve kendi cihazlarına entegre ediyor. Gelişmeler gösteriyor ki 5G teknolojisi tahmin edilenden çok daha kısa sürede geniş çevrelere yayılacak.

Qualcomm 5G’yi Sabit İnternet Hatlarına Getirecek

Qualcomm 5G’yi Sabit İnternet Hatlarına Getirecek

Teknoloji devinin 5G’yi yaygınlaştırma çalışmaları işlemciler ile sınırlı değil. Uzmanlar 5G’nin mevcut internet altyapısı 4G’ye göre çok daha hızlı yayılacağını tahmin ediyor. Qualcomm’dan gelen son açıklama da bunu destekler nitelikte. Şirket Snapdragon X55 5G Modem için QTM527 adını verdiği mmWave anten modülü geliştiriyor. Bu modül sayesinde 5G teknolojisi mobil operatörler ile sınırlı kalmayacak. Ev, iş yeri gibi sabit internet hatlarının kullanıldığı lokasyonlara bu modüller aracılığıyla 5G hizmeti ulaştırılmış olacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Qualcomm Başkanı Cristiano Amon, “Kapsamlı Snapdragon X55 5G Modem-RF System mimarimiz ve mmWave inovasyonumuz 5G performansı ve kapsamı konularında alanının en iyisi. Sunduğumuz yeni artırılmış alan çözümüyle birlikte tekrar büyük bir mmWave gelişmesi yapacağız ve operatörlerin gelişmiş sabit geniş bant hizmetlerini hem şehir merkezlerinde hem de banliyö gibi alanlarda vermelerine imkan sağlayacağız.” diye konuştu.

Şirketin yeni teknolojisi ile fiber optik kablo döşeme zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Qualcomm’un geliştirdiği yeni nesil anten modülü ile bu hizmet kablosuz olarak sabit internet hizmeti alan kullanıcılara ulaştırılmış olacak. Yeni sistemin fiber optik altyapı ile benzer performanslar sağladığı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum