Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm 2021 Yılında 5G Telefon Satışlarında Patlama Bekliyor

ABD merkezli işlemci üreticisi Qualcomm, 2021 yılında 5G satışlarının ikiye katlanacağını tahmin ediyor.
Qualcomm 2021 Yılında 5G Telefon Satışlarında Patlama Bekliyor

2019 yılı itibariyle 5G altyapısına dair somut gelişmelerin yaşandığına tanık oluyoruz. Sektörün önde gelen akıllı telefon üreticileri yeni nesil amiral gemilerinde 5G destekli modellere yer veriyor. Samsung, Huawei, Xiaomi gibi Android üreticiler yeni özelliği cihazlarına getirmeye başladı. Bu şirketlerin 5G desteğini sağlamasında en önemli pay ise Qualcomm’a düşüyor.

Android telefonlara işlemci desteği sağlayan ABD’li şirketi, 5G özellikli modemlerini sunmaya başladı. Tabi dünya genelinde yapılan altyapı yatırımları ölçüsünde 5G’nin kullanım alanı oldukça sınırlı. Çin ve Güney Kore bu alanda en önde ülkeler arasında geliyor. İngiltere ve ABD’de sınırlı alanda 5G altyapısı kullanılabilir hale geldi.

Ülkemizde ise 2020 yılı içerisinde bu teknolojinin kullanıma sunulması bekleniyor. Android telefonlar için başlıca işlemci üreticisi Qualcomm ise asıl patlamanın 2021 yılında yaşanacağını tahmin ediyor. Şirket bu cihazların satışlarının ikiye katlanması beklentisine sahip.

Qualcomm’dan 5G Tahmini

Qualcomm’dan 5G Tahmini

Qualcomm’un tahminleri yeni internet altyapısının 4G’ye göre çok daha hızlı yayılacağı yönünde. Önümüzdeki yıl içerisinde 175 ila 225 milyon 5G destekli akıllı telefon satışı olmasını bekleyen ABD’li işlemci üreticisi, bu rakamı 2021 yılında 450 milyona kadar ulaşabileceğini düşünüyor.

Bu hedef gerçekleşirse önümüzdeki 2 yıl içerisinde 5G destekli telefonların ikiye katlanacağı görülüyor. Qualcomm ile aynı çizgide bir diğer tahmin de ABD’li telekomünikasyon şirketi Verizon’dan geldi.

Şirket 2020 yılı içerisinde altyapının ABD genelinde yaygınlaşacağını belirtiyor ve 30’dan fazla şirkette bu desteğin sunulacağını tahmin ediyor. Yeni altyapı halihazırdaki internet hızlarına göre çok daha yüksek performans sunuyor. Dolayısıyla 5G’nin yaygınlaşması ile beraber akıllı cihaz kategorisine giren pek çok üründe önemli değişiklikler yaşanması bekleniyor. Sektördeki işlemci üreticileri 5G’ye yönelik yatırımlarına hız vermeye devam ediyor.

5G Yatırımları Hız Kazanıyor

5G Yatırımları Hız Kazanıyor

Bu özelliğe telefonlarında yer vermeyi düşünen bir diğer firma ise Apple olmakta. Şirkete yakın kaynaklardan gelen sızıntılar sonrası 2020 yılında tanıtılacak iPhone modellerinde 5G desteğinin olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Apple bu modemleri kendisi mi üretecek yoksa Qualcomm’dan mı tedarik edecek henüz netleşmiş değil. Kısa vadede Qualcomm’dan destek sağlanması beklenirken daha sonra teknoloji devinin kendi modemlerini üretmesi bekleniyor.

5G sadece akıllı telefonlarda etki sahibi olmayacak. Sektörün önde gelen bilgisayar üreticilerinin de 5G destekli modemlere yer vermesi ekleniyor. Microsoft ve Lenovo’nun, Qualcomm ile 5G deneyimi sunan Snapdragon işlemci sunmak için anlaşma zemini aradığı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum