Yatırım yapmaya başla!

Qualcomm Başkanı Amon 5G Açıklamasında Türkiye’ye Yer verdi

Qualcomm şu günlerde düzenlediği Snapdragon Teknoloji Etkinliği 2019’da 5G’ye dair açıklamalarda bulundu. Şirket ayrıca dizüstü işlemcilerinin de tanıtımını gerçekleştirdi.
Qualcomm Başkanı Amon 5G Açıklamasında Türkiye’ye Yer verdi

ABD’li teknoloji devi Qualcomm, Hawaii’de düzenlediği Tech Summit 2019 etkinliğinde yeni ürünlerine dair dikkat çeken duyurularda bulunuyor. Şirket geçtiğimiz günlerde akıllı telefonlar için 5G destekli işlemcilerini ve yeni parmak izi teknolojisinin duyurusunu yapmıştı. Bununla beraber 2020 yılında çıkacak iPhone modellerinde 5G desteğinin olacağı da Qualcomm Başkanı Cristiano Amon tarafından açıklandı. Şirket akıllı telefon üreticilerinin büyük bölümüne işlemci ve modem desteği sağlıyor.

Bilindiği üzere 2019 yılı 5G altyapısının kullanılmaya başlandığı bir yıl oldu. Dünya genelinde yaygınlaşmasa da Çin, Güney Kore gibi bazı ülkelerde bu internet altyapısı kullanılıyor. Samsung, Huawei gibi sektörün önde gelen akıllı telefon üreticileri de amiral gemilerinde 5G desteğine yer vermeye başladı. Qualcomm Başkanı Cristiano Amon düzenlenen etkinlikte 5G’ye dair yeni açıklamalar yaptı. Amon ayrıca Türkiye’nin 5G’ye geçeceği tarihe dair değerlendirmede bulundu.

Qualcomm’dan 5G Açıklaması

Qualcomm’dan 5G Açıklaması

Hawaii’de düzenlenen Qualcomm Tech Summit 2019 etkinliğinde Cristiano Amon, Türkiye’nin 5G’ye geçeceği tarih ile ilgili açıklamalarda bulundu. Teknoloji devinin yöneticisi, ülkemiz için 5G tarihi olarak 2020 tarihini işaret etti ve Qualcomm’un dünya genelinde 5G bağlantısı sağlamak adına büyük hedefleri olduğunu söyledi. Amon şu an için 109 ülkede 325 operatörün 5G teknolojisine yönelik yatırımlar yaptığını ve bunun kapsamının 2021 yılına kadar dünya geneline yayılacağını ifade etti.

Qualcomm 2020 yılı itibariyle 5G’nin 200 milyon kişi tarafından kullanılacağını ve 2022 yılına kadar 1.4 milyarı aşkın 5G destekli akıllı telefonun kullanıcılara sunulacağını tahmin ediyor. 2025 yılında ise bu sayının 2.8 milyara kadar çıkması bekleniyor. 2020 yılında ağırlıklı olarak 5G’nin metropollere yayılacağı belirtiliyor. Bu bölgeler arasında Türkiye de yer alıyor. Ülkemizdeki GSM operatörlerinin bu altyapıya yönelik çalışmalar yaptığı biliniyor.

Qualcomm’dan Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri

Qualcomm’dan Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri

Birkaç gündür düzenlenen Tech Summit 2019 etkinliğinde şirket yeni ürünlerini tanıtmaya devam ediyor. Mobil telefon işlemcilerinin tanıtılmasının ardından son olarak dizüstü bilgisayar kullanıcılarına yönelik yeni işlemciler duyuruldu. İşlemciler giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış durumda. Dolayısıyla Intel’in i9 ya da AMD’nin Ryzen serisi işlemcileri ile rekabet etmesi mümkün değil. Snapdragon 8c, Snapdragon 7c ve Snapdragon 8cx Enterprise olarak duyurulan işlemciler yapay zeka desteği ve uzun pil ömrü sunuyor.

Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen bu işlemciler dahili hücresel bağlantıya da sahip olacak. Snapdragon 8c ve 7c modelleri bireysel kullanıcıya yönelik olarak geliştirildi. Snapdragon 8cx Enterprise ise kurumsal müşterilere hitap edecek. Teknoloji devinin tanıttığı işlemcileri ortalama 400 dolar seviyesinden satışa sunulan dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği belirtiliyor.

Tanıtılan işlemciler bilgisayarın performansını yüzde 25 ila 30 oranında artırıyor. Ayrıca mobil cihazlarda yer alan X55 5G modem ile uyumlu çalışıyor. Teknoloji devinin duyurduğu bu işlemcilerin ne zaman dizüstü bilgisayarlarda yer alacağı ise henüz bilinmiyor. Bazı kaynaklar 2020 yılında Microsoft ve Samsung’un dizüstü bilgisayar modellerinde bu işlemcilerin olacağını iddia ediyor. Bir diğer bilgisayar üreticisi Acer’in de bu işlemcileri kullanacağı gelen iddialar arasında.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum