Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

QCP Capital, Bitcoin Tutanları Uyardı: Dolar Endeksine Dikkat Çekti

QCP Capital, Dolar endeksindeki sıkışıklığa dikkat çekerek, Bitcoin ve Ethereum’un satış baskısına maruz kalabileceğini belirtti.
QCP Capital, Bitcoin Tutanları Uyardı: Dolar Endeksine Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve Ethereum bu yıl sırasıyla yüzde 70 ve yüzde 50’den fazla getiri sağladı ve geleneksel varlıklardan daha iyi performans ortaya koydu. Singapur merkezli opsiyon ticareti QCP Capital, ABD dolar endeksindeki sıkışmaya dikkat çekti. Bu görünümün Bitcoin ve Ethereum’da düşüş dalgası yaratabileceği uyarısında bulundu.

QCP’nin piyasa içgörü ekibi bir notta, “Kripto için en büyük engel, piyasanın büyük ölçüde kısa tarafta konumlandığını ve sıkışmaya karşı savunmasız olduğunu düşündüğümüz USD olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Analistler DXY’de teknik analizde yaygın olarak bilinen ikili dip görünümüne dikkat çekti. Görünüm alıcıların aynı bölgede ikinci kez güçlenerek, fiyatlarda daha yüksek bir hareket için hazırlık yaptığını düşündürüyor.

DXY günlük grafik
Kaynak: TradingView

QCP ekibi, “RSI ve MACD’deki pozitif ayrışmayı ve 101’de potansiyel bir çift dip olduğunu not ediyoruz. DXY için yukarı yönlü kilit seviye 102.5 ve burada daha yüksek bir kırılmanın kriptoda daha düşük keskin bir düzeltmeye yol açmasını bekliyoruz.” notunu düştü.

Bitcoin tarihsel olarak dolar endeksi ile ters bir korelasyona sahiptir. İki varlık arasındaki negatif korelasyon son dönemde artarken, kısa süreli bir sıkışma BTC’yi ve altcoin’leri baskılayabilir. Kısa pozisyonların ağır bastığı bir varlık, daha yükseğe çıktığında yatırımcıları kayıplarını karşılamak için varlığı geri almaya zorlar. Bu da fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı getirebilir.

Şimdi Kayıt Olun

ABD Dolar Endeksi geçen yıl Eylül ayı sonlarında 114 puana çıkarak yerel zirvesine çıktı. O günden bu yana FED’in faiz politikasında gevşeyeceği beklentisi ile aşağı yönde hareket etti. Diğer yandan bu akşam FED faiz kararını açıklayacak ve 25 baz puanlık bir artırım kararı alması bekleniyor.

Merkez bankası sıkılaştırma döngüsünü geçen yıl Mart ayında başlattı. Bu politika kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıkları üzerinde kayıplar getirdi. O zamandan bu yana faizler 475 baz puan artırıldı. Bitcoin açıklanacak faiz kararı öncesi 28.300 dolar yakınlarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.