Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’in Elinde Sadece Petrol Kaldı!

ABD’li üst düzey diplomat Amos Hochstein, bu yılın başlarında Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya ekonomisinin elinde kalan tek şeyin petrol olduğunu söyledi.
Putin’in Elinde Sadece Petrol Kaldı!
HABER GİRİŞ

Rusya, Ukrayna’ya yönelik operasyonlarını 24 Şubat’tan bu yana sürdürürken savaşa paralel olarak küresel kutuplaşmalar da artıyor. Batılı ülkelerle Rusya arasındaki ipler iyice gerilirken üst düzey ABD’li diplomat, Putin’in elinde kalan tek şeyin petrol olduğunu söyledi.

ABD Uluslararası Enerji İşleri Özel Koordinatörü Amos Hochstein, bugün CNBC’ye verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Ekim’in son gününde 10 ayın en büyük kazancına imza atan petrol için şöyle konuştu:

“Bu ekonomide ellerinde kalan tek şey petrol. Putin, ekonominin geri kalanını mahvetti. Putin’in elinde kalan tek şey, topraktan çıkan şeyler. Artık gazını Avrupa’ya satmayacak, bu yüzden sahip olduğu tek şey petrol, bu yüzden bu savaşı finanse eden şey bu.”

Hochstein, söz konusu açıklamaları Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı’nda (ADIPEC) yaptı.

Petrol yorumlarının, Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin kararı üzerine gelmesi de dikkat çekti. Rusya, hafta sonunda Sivastopol kentine yönelik saldırıları gerekçe göstererek tahıl koridoru anlaşmasını belirsiz bir süreliğine askıya aldığını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Dünya gündemi, Rusya’nın kararı sonrası artan gıda krizi ve fiyat endişeleriyle çalkalanıyor. Buğday ve mısır fiyatları bugün sert yükselişle hareket ederken petrolde yön aşağıda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.