Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin Zorunlu Askerlik ve Yabancı Yazılım Kararını İmzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savaşın beşinci haftasında 134,500 asker alımı ve yabancı yazılım yasağı için kararname imzaladı. İşte detaylar;
Putin Zorunlu Askerlik ve Yabancı Yazılım Kararını İmzaladı
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Rusya’nın yıllık bahar askere alım kapsamında orduya 134 bin 500 yeni asker isteyen bir kararnameyi imzaladı. Ancak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, daha önce konuyla ilgili açıklamasında asker çağrısının Ukrayna’daki savaşla hiçbir ilgisi olmadığını söylemişti.

Rusya’da, bahar dönemi zorunlu askerlik alımlarının 1 Nisan tarihi itibariyla başlayacağını söyleyen Şoygu, ilkbaharda askere gidecek olanların sıcak noktalara gönderilmeyeceğinin üzerini çizmişti.

Ayrıca rakamın 134 bin 650 kişinin askerlik hizmetine alındığı 2021 bahar döneminden daha az bir sayı olduğunu aktarmıştı.

Asker alımlarına yönelik söz konusu kararname, bugün Putin tarafından imzalandı. Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre Putin’in kararnamesi, 1 Nisan’dan 15 Temmuz’a kadar sürecek olan yıllık bahar askeri taslağının 18 ile 27 yaş arasındaki Rus erkeklerini etkileyeceğini bildirdi.

Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan açıklamada askeri personelin çoğunun üç ila beş ay boyunca eğitim merkezlerinde mesleki eğitim göreceği, sıcak noktalara gönderilmeyecekleri kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün ayrıca yabancı yazılım kullanımına çeşitli yasakların getiren kararname de imzaladı. Batı yaptırımlarıyla mücadele eden Rusya, ülkede teknolojik bağımsızlığı sağlayacak kararnameyle de gündeme geldi.

Ülkedeki telekomünikasyon, ulaşım, enerji, finans ve sağlık gibi kritik altyapılarda kullanılan yabancı yazılımlara yönelik yasakları içeren kararnamede, bunların 31 Mart’tan itibaren yetkililerin onayı olmadan satın alınamayacağı söylendi.

Yönerge, Rusya’nın Batı teknolojisine olan bağımlılığını azaltmak amacıyla, devlet kurumlarının 1 Ocak 2025’ten itibaren kritik altyapılarda yabancı yazılım kullanmasını da yasakladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu