Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin: Yaptırımların Getirilmemesi Dünyanın Çıkarına Olur

Putin küresel gaz tedariki konusunda dünyaya mesaj verdi. Kesintisiz gaz tedarikini sürdüreceklerini söyleyerek, olası yaptırımlara değindi.
Putin: Yaptırımların Getirilmemesi Dünyanın Çıkarına Olur
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün akşam Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıma kararını duyurdu. Bunun hemen ardından ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya Rusya’ya yaptırım uygulanacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Rusya’nın kararının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Putin bu gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada, yaptırımlara yönelik uyarı niteliğinde bir cümle kullandı. Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu (GECF) için hazırladığı açıklamada, küresel piyasalara sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) dahil kesintisiz doğal gaz tedarikini sürdürme niyetinde olduklarını söyledi.

Son dönemde küresel enerji piyasasında çalkantı olduğunu, ancak etkin bir uluslararası işbirliği sayesinde toparlanabileceğini aktardı. Enerji sektöründe ana zorluğun uygun fiyatlı, sürdürülebilir ve modern enerji kaynaklarına evrensel erişimi sağlamak olduğunu belirtti.

Dünden beri birçok ülkeden gelen yaptırımlara ilişkin ise “Enerji geçişinin bireysel oyuncuların siyasi ve ekonomik çıkarlarını geliştirmenin bir aracına dönüşmemesini ve ayrıca yaptırımlar veya başka kısıtlamalar getirmemesini sağlamanın dünya toplumunun çıkarına olduğuna inanıyoruz.”  ifadesini kullandı.

GECF çerçevesinde ortaklıkları güçlendirmeye, gaz ihracatçılarının küresel enerji piyasalarındaki meşru çıkarlarını teşvik etmeye yönelik çabaları koordine etmeye ve endüstrinin sürdürülebilir, güvenilir ve verimli işleyişini sağlayacak en uygun çözümleri geliştirmeye büyük önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu