Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin ve Suudi Veliaht Prens Görüştü! Gündem Petrol Piyasası

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. Detaylar haberde;
Putin ve Suudi Veliaht Prens Görüştü! Gündem Petrol Piyasası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kremlin Sarayı’ndan Putin ve Selman arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğine dair açıklama yapıldı. Açıklamada görüşmenin detaylarına da yer verildi.

İkilinin, Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki ilişkilerde gelinen dostluk düzeyi hakkında olumlu değerlendirmelerde bulunduğu belirtilirken, OPEC+ petrol üreticileri grubu içinde daha fazla iş birliğinin öneminin altı çizildi.

Dünya Petrol Piyasası Müzakere Edildi

Karşılıklı fayda sağlayan ekonomik ve ticari bağların kuvvetlendirilmesine vurgu yapılarak iki ülke iş birliğinin güncel konularının ele alındığı görüşmede, dünya petrol piyasasındaki durum mercek altına alındı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dünya petrol piyasasındaki mevcut durum ayrıntılı olarak değerlendirildi. OPEC+ çerçevesinde daha fazla koordinasyonun önemi vurgulandı. Katılımcı ülkelerin, küresel enerji piyasasında gerekli denge ve istikrarı korumak için yükümlülüklerini tutarlı bir şekilde yerine getirmeleri memnuniyetle karşılandı.

GCM Yatırım Banner

Görüşme, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan veliaht prensini ziyaretinden altı gün sonra gerçekleşti.

Bu ziyaret ve görüşmeler Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının küresel enerji piyasalarını sarstığı bir zamanda Suudi Arabistan’ın hem Washington hem de Moskova için önemini vurgular nitelikte.

Geçtiğimiz haftalarda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nü Rusya’nın başını çektiği diğer üreticilerle buluşturan OPEC+, ABD’nin daha fazla arz için çağrıda bulunmasının ardından Biden tarafından memnuniyetle karşılanan bir adım olan üretimde beklenenden daha büyük bir artış üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Biden, geçen hafta Ortadoğu gezisini, Suudi Arabistan’ın yakıt fiyatlarını düşürmek için petrol üretimini artıracağına dair herhangi bir açıklama yapmadan sonlandırdı ve bu da ABD’de kırk yılın en yüksek enflasyonunu tetikledi.

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan Al Saud ise Cumartesi günkü ABD-Arap zirvesinde petrolün tartışılmadığını ve OPEC+’ın piyasa koşullarını değerlendirmeye ve gerekeni yapmaya devam edeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.