Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin’in Sonraki Hedefi Hangi Eski Sovyet Ülkesi?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 23. gününde sürerken Putin’in bir sonraki hedefi hakkında çarpıcı yorumlar geldi…
Putin’in Sonraki Hedefi Hangi Eski Sovyet Ülkesi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon emri vermesinin üzerinden 3 hafta geçti. Savaş 23. gününde sürerken Putin’in sonraki hedefi tartışılmaya başladı.

Görüş bildiren uzmanlar Rus liderin Ukrayna’nın ardından rotasını Moldova’ya çevirebileceği konusunda uyardılar.

Putin Gözünü Moldova’ya Çevirdi

Rusya, Ukrayna’da sahada sağlam ve görünüşte beklenmedik bir direnişle karşı karşıya kalırken, analistlerden Putin’in bir sonraki hedefini düşünebileceği konusunda uyarı geldi. Buna göre Ukrayna’nın batı sınırında yer alan ve denize kıyısı olmayan Doğu Avrupa ülkesi Moldova, komşusu ile benzerlikleri göz önüne alındığında risk altında.

Analistler, Başkan Vladimir Putin’in bir sonraki hedefi olan Moldova’yı düşünebileceği konusunda uyardılar. Moldova’nın komşusuyla, devam eden saldırı için bir hazırlık noktası haline gelebileceğini veya saldırıya karşı savunmasızlığını gösterebilecek birkaç paralellik paylaştığı aktarıldı.

Örneğin Ukrayna gibi, Avrupa Birliği’nin bir parçası veya NATO üyesi olmasa da üyelik almak istiyor.

Ayrıca Ukrayna gibi, eski Sovyet cumhuriyeti de esas olarak Ukrayna sınırındaki ayrılıkçı Transdinyester eyaletinde yerleşik büyük bir Rus yanlısı ayrılıkçı nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Risk yönetimi firması Rane’de analiz direktörü Adriano Bosoni; “çatışma Ukrayna’nın ötesine geçerse, Moldova listede en üst sırada yer alan yerlerden biri” dedi. Kremlin destekli kendi lideri tarafından yönetilen Transdinyester, bölgede halihazırda yaklaşık 1.500 asker toplamış olan Rusya için stratejik bir fırsat sunabilir.

Bosoni, “Bana göre, Rusya’nın Transdinyester’i Luhansk ve Donetsk ile olduğu gibi henüz bağımsız bir cumhuriyet olarak tanımaması çok ilginç, Rusya’nın bunu yaptığını görürsek, bu, çatışmayı Moldova’ya taşımayı düşündüklerinin ciddi bir göstergesi olur” dedi.

Yine de Bosoni’ye göre Putin’in Moldova’da böyle bir strateji planladığına dair şu anda kesin bir işaret yok. Moldova işgali, uzmana göre düşük olasılıklı, yüksek riskli bir durum.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu