Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin, Rusya’nın İnternet Ağını Tamamen Değiştiriyor

Rus yetkililer, 11 Mart’tan itibaren küresel internet bağlantısını kesip, tüm alan adlarının Rusya’ya taşınması için çalışıyor.
Putin, Rusya’nın İnternet Ağını Tamamen Değiştiriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 13. gününe girerken çatışmalar devam ediyor. Dün akşam yapılan üçüncü tur müzakerelerde kayda değer bir gelişme olmadı. Kalıcı ateşkes beklentisi sonuçsuz kalırken, insani koridor açılması konusunda çok az ilerleme kaydedildiği aktarıldı.

Ukrayna’nın 5 şehrinde sivillerin güvenli şekilde tahliye edilmesi için bugün ateşkes ilan edildi. Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Ajansı verilerine göre şu ana kadar 1,7 milyon Ukraynalı ülkeyi terk etti.

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımlar her geçen gün daha da genişletilirken, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aldığı kararlar, bu kısıtlamalara boyun eğmeyeceği mesajını veriyor.

Putin daha önceki açıklamalarında, ülke ekonomisini hedef alan yaptırımların etkilemeyeceğini ve kendi kendilerine yetecek bir ekonomi inşa edeceklerini söylemişti.

Putin; Rusya bankacılık sistemine ve enerji ihracatına yönelik hamleler ile şirketlerin yatırımlarını geri çekme gibi sayısız yaptırımlara karşı aldığı kararlarla bunların üstesinden gelmeye çalışıyor. Son olarak da Rusya’nın internetini dış dünyaya kapatmaya hazırlandığı öğrenildi.

GCM Yatırım Banner

11 Mart Rusya’nın Küresel İnterneti için Kritik Tarih

11 Mart Rusya’nın Küresel İnterneti için Kritik TarihŞu ana kadar sayısız teknoloji şirketi ve sosyal medya platformu Rusya’ya yaptırım kararı aldı. Dünya devi Microsoft, ülkedeki tüm ürün ve hizmet satışlarını durdurdu. Bazı platformlar ise erişimlerini geçici olarak kapattı.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Rusya 11 Mart’ta internet bağlantısını dış dünyaya tamamen kapatabilir. Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığı, Rus sitelerinin Rusya domain’i olan RuNet (.ru) uzantılı alan adlarına geçmesini talep etti.

Bu tarihe kadar sitelerin sunucularını Rusya’ya taşıması ve Rus sitelerine yabancı kaynaklardan indirilen şablon ve kodların silinmesi istendi. Rusya, savaştan çok önce yaptığı bir düzenleme ile ülke genelinde interneti kesme üzerine testler yapmıştı.

Hatta Haziran’da yapılan ve bir ay süren test sürecinde, dünyanın geri kalanıyla bağlantının kopması durumunda bile altyapının sağlıklı çalıştığı sonucu elde edilmişti. Çıkan bu başarılı sonuç, Ukrayna savaşı ile anlam kazandı. Moskova hükümeti bu doğrultuda internetin dışa bağımlı olmadan da yönetilebileceğini kanıtlamış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın