Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Rusya’nın İhracatında Rus Rublesinin Payı Hızla Artıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ihracatta Rus rublesinin payınının arttığına dikkat çekerken sermaye çıkışı kontrolünün artırılması talebinde bulundu. Detaylar...
Putin: Rusya’nın İhracatında Rus Rublesinin Payı Hızla Artıyor
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da, Stratejik Kalkınma ve Ulusal Projeler Konseyi Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Rus mali piyasalarında son dönemde artan dalgalanmaların azaltılması gerektiğine dikkat çekti.

Konuşmasında, ülke ihracatında Rus rublesinin payının hızla arttığını vurgulayan Putin, dış ticarette ruble ve dost para birimlerinin payının giderek artış gösterdiğini söyledi.

Rusya’nın ihracat ödemelerinde rublenin payının son 1,5 yıl itibarıyla üç kat artışla yüzde 12’den yüzde 42’ye çıktığı bilgisini verdi.

Putin: Bütçenin Fazla Vermesini Bekliyoruz

Bütçenin istikrara kavuştuğunu ve Temmuz-Eylül döneminde fazla vermesinin beklendiğinin altını çizen Rusya Devlet Başkanı, ikinci çeyrekte federal bütçe açığının ilk çeyreğe kıyasla yaklaşık 8 kat azalarak 264 milyar ruble seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti.

Bu yılın sonuna kadar federal bütçenin, gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 2’si kadar fazlaya sahip olabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Dünya Bankası’ndan alınan veriler doğrultusunda ülke ekonomisinin 2022 yılında dünyanın en büyük ilk 5 ekonomisi arasına girdiğini belirtirken satın alma gücü paritesinde ve ekonomik hacimde Almanya’yı geride bıraktıklarına dikkat çekti.

“Finansal Piyasalardaki Dalgalanmalara Etkili Önlemler Almalıyız”

Putin, özellikle son aylarda Rus rublesinin euro ve dolar karşısında değer kaybetmesine de değindi. Açıklamasında, finansal piyasalardaki dalgalanmaların son dönemde iyice artttığını ve bu tür dalgalanmaların şirketlerin ve vatandaşların yatırım kararı vermesini zorlaştırdığını kaydetti.

Hükümet ve Rusya Merkez Bankası’nın mevcut araçları bu nedenle daha etkin bir biçimde kullanmasının sorunları çözmek adına önem taşıdığını ifade etti.

Ekonomideki verimsiz talebin kısıtlanması ve sermaye çıkışının kontrol edilmesi adına daha sıkı çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın