Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Rusya Ekonomisinde Toparlanma Aşaması Tamamlandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ekonomisinde toparlanma aşamasının tamamlandığını duyurdu. Detaylar haberin devamında;
Putin: Rusya Ekonomisinde Toparlanma Aşaması Tamamlandı
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni haftada hükümetin ekonomi ekibi ve başkanlık ofisi başkanlarıyla bütçe sürecini görüşmeye devam etti. Rusya ekonomisinde toparlanma aşamasının artık tamamlandığı mesajını verdi.

Putin, açıklamasında “Genel olarak, Rus ekonomisinin toparlanma aşamasının tamamlandığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte benzeri görülmemiş dış baskılara, Batı bloğundaki ve farklı ülkelerdeki bazı yönetici grubunun yaptırımlarına karşı koyduklarına dikkat çekti.

“GSYİH 2021 Seviyesine Ulaştı”

Toplantıda, 2024 federal bütçesinin oluşturulması ve 2025 ile 2026 için planlama konularının ele alındığı belirtildi.

Putin, Rusya’nın gayri safi yurt içi hasılasınının (GSYİH) 2021 yılındaki seviyesine ulaştığını kaydetti. Bu yıl için GSYİH büyümesinin yüzde 2,5 ila yüzde 2,8 arasında beklendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Federal bütçedeki durumun istikrara kavuştuğunu belirtirken petrol ve doğal gaz dışı gelirlerde geçen yıla kıyasla büyük bir artış yaşanmasının önemine değindi.

Tüketici talebinin iyi bir eğilim gösterdiği, sanayinin öncelikle imalat nedeniyle güçlü bir şekilde büyüdüğü ve sermaye yatırımının genişlemeye devam ettiği bilgisini verdi.

“Uygun Kararları Gecikmeden Vermeliyiz”

Özellikle rublenin zayıflık göstermesine bağlı olarak enflasyonda dengenin bozulduğunu belirtirken “Uygun kararları zamanında, gecikmeden vermek gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Daha istikrarlı ve uzun vadeli kalkınma için koşulların yaratılmasının artık önemli olduğunun altını çizdi.

Putin ayrıca Sergei Sobyanin’i Moskova Belediye Başkanı olarak yemin etmesinden dolayı tebrik etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.