Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Rus Ekonomisindeki Büyüme 2022 Yılını Telafi Edecek

Rusya Devlet Başkanı Putin bugün yaptığı açıklamayla Rus ekonomisinin 2023 yılında yüzde 2'den fazla büyüme kaydedeceğini öngördü. Detaylar haberde;
Putin: Rus Ekonomisindeki Büyüme 2022 Yılını Telafi Edecek
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün ülke ekonomisine ilişkin Rus yetkililerle toplantı yaptı. Putin toplantıda, reel, mali ve hizmet sektörlerinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğüne işaret etti. Rus ekonomisininse bu sene yüzde 2’den fazla büyüyeceğini öngördü.

Putin açıklamasında, Rusya’nın bu sene için öngördükleri büyüme öngörüsünün geçen sene yaşanan küçülmeyi telafi edeceğini ileri sürdü.

Rus ekonomisinin 2022’nin ikinci çeyreğinin sonundan itibaren büyümeye geçtiğine işaret eden Putin, ekonominin geçen sene yüzde 2,1 küçülürken bu sene Ocak-Mayıs döneminde yüzde 0,6 büyüdüğünü kaydetti.

Rusya’da Reel Getiri Artışı 5 Yıl Sonra Çift Hanede

Büyüme hızının giderek arttığını belirterek, Mayıs ayında Rus ekonomisindeki büyümenin yüzde 5,4’e ulaştığının bilgisini verdi.

Rusya’da üretim, inşaat ve perakende sektörlerinin istikrarlı bir büyüme sürecinde olduğunu dile getiren Putin, şu şekilde konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Rus ekonomisinin bu yıl yüzde 2’den fazla büyümesini bekliyoruz. Yani, ekonomimizde bu yılki büyüme geçen yıl yaşanan küçülmeyi tümüyle telafi edecek.”

Rusya’da işsizliğin yüzde 3,2 seviyesine düştüğüne işaret eden Putin, reel gelirlerdeki artışın 2018’den bu yana ilk defa çift hanelere ulaştığını bildirdi. Nisan ayında reel gelirin yüzde 10’dan fazla arttığını ve genel olarak sonuçların beklentilerden yüksek geldiğinin altını çizdi.

Federal Bütçe Açığı 2023’ün İkinci Çeyreğinde 510 Milyar Rubleye Düştü

Federal bütçe açığının 2023 yılının ikinci çeyreğinde azalarak 510 milyar rubleye düştüğünün ifade ederek, “Bütçe açığı Ocak-Haziran dönemi itibarıyla 2,6 trilyon ruble düzeyinde. Bu da bu yılın beklenen ekonomik büyümenin yüzde 1,6’sına tekabül ediyor.”

Petrol ve doğal gaz dışı gelirlerin de bu yılın ilk yarısında yüzde 17,8 arttığına dikkat çeken Putin, sosyo-ekonomik koşullara yönelik tehlikelerin farkında olduklarını söyledi.

Putin ekonomiye ilişkin değerlendirmelerinde, “Bu tehlikelerden birisi enflasyon artışı. Şu anda ılımlı durumda ancak enflasyonun hızlandığına yönelik emareler var. Ekonomimizdeki fiyat istikrarının korunması önemli.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.