Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin, Orta Doğu’daki Mevkidaşlarıyla İsrail ve Filistin’i Görüştü

Putin'in, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İran lideriyle İsrail-Filistin çatışmasını görüştüğü bildirildi. Detaylar;
Putin, Orta Doğu’daki Mevkidaşlarıyla İsrail ve Filistin’i Görüştü
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Orta Doğu’daki mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği açıklandı. Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in gün içinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Suriye’deki rejimin lideri Beşşar Esed ile İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili gelişmeleri ele aldığı belirtildi.

Açıklamada, görüşmelerde giderek tırmanan İsrail’in Filistin şiddetinin ele alındığı bilgisine yer verildi.

“Ateşkesin Sağlanması Konusunda Fikir Birliğine Varıldı”

Çatışmaların geniş çaplı bir şekilde tırmanmasının, sivil kayıpların felaket düzeyinde artmasının ve Gazze Şeridi’nde derinleşen insani krizin yarattığı derin endişelerin konuşulduğu belirtildi.

İhtiyacı olan herkese acil yardım sağlanması amacıyla ateşkesin hızla sağlanması konusunda fikir birliğine varıldığı ifade edildi.

Putin’in, Gazze’deki insani durumun aciliyetini, hayati ürünlerin acilen ulaştırılması için şeride yönelik ablukanın kaldırılması gerektiğini vurgulayan görüş ve değerlendirmeleri dinlediği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Çatışmaların Bölgesel Savaşa Dönüşme İhtimaline Değinildi

Çatışmanın bölgesel bir savaşa dönüşme ihtimaline ilişkin ciddi endişelerin de dile getirildiğine dikkat çekildi.

Putin’in, sivillere yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu vurguladığının da altı çizildi.

Putin’in, Filistin sorununa uluslararası yasal temelde uzun vadeli ve adil bir çözüme ulaşmak için İsrail ile barış ve güvenlik içinde bir arada var olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak siyasi sürecin yeniden başlatılması yönündeki ilkeli tutumunu yinelediği de ifade edildi.

Suriye Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada ise Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki telefon görüşmesinin odak noktasının Gazze Şeridi’ndeki durum olduğu belirtildi.

İki liderin, Gazze’ye acil yardım gönderilmesi ve bölgedeki bombardımanlara son verilmesi çağrısında bulunduğu ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.