Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Liberalizmin Süresi Doldu Diyen Putin, Göçmen Yaklaşımları Nedeniyle Merkel’i Eleştirdi Trump’ı Övdü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, liberalizmin süresinin dolduğunu savunarak göçmen yaklaşımları nedeniyle Merkel'i eleştirirken Trump'ı övdü. İşte detaylar;
Liberalizmin Süresi Doldu Diyen Putin, Göçmen Yaklaşımları Nedeniyle Merkel’i Eleştirdi Trump’ı Övdü
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dominant batı ideolojisinin II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana modasının geçtiğini söyledi. Cuma günü yayınlanan Financial Times röportajında Putin, liberalizmin şimdi dünyanın dört bir yanındaki insanların istediği şeylerle ters düştüğünü dile getirdi.

Dünya liderleri iki günlük G-20 Zirvesi’nde bir araya gelirken Putin, liberallerin tıpkı son onlarca yıl içinde yapmayı denedikleri gibi hiç kimseye basitçe bir şey dikte edemediklerini savundu.

2015 yılında başta Suriyeliler olmak üzere 1 milyondan fazla mülteciyi Almanya’ya kabul etme kararından dolayı Angela Merkel’i eleştiren Putin, bunu başlıca hata ifadeleriyle değerlendirdi.

Liberalizmin Süresi Doldu Diyen Putin, Göçmen Yaklaşımları Nedeniyle Merkel’i Eleştirdi Ancak yaklaşık yirmi yıldır Rusya’nın filli lideri olan Trump, Meksika’dan gelen göçmen ve uyuşturucu akışını durdurmaya çalışma çabalarından dolayı ABD Başkanı Trump’ı övdü. “Liberal fikir hiçbir şeyin yapılması gerekmediğini varsayıyor. Göçmenler, cezadan muaf kalarak öldürebilir, yağmalayabilir ve tecavüz edebilirler çünkü göçmen olarak haklarının korunması gerekiyor” diyen Putin, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Her suçun cezasının olması gerektiğini savunan Putin, liberal düşüncenin süresinin dolduğunu ve nüfusun ezici çoğunluğunun çıkarlarıyla çatışmaya girdiğini aktardı.

Putin Her Suçun Cezası Olmalı, Liberalizm Ezici Çoğunluğun Çıkarıyla Ters Düşüyor Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ise gazetecilere Putin’e şiddetle karşı çıktığını söyledi. “Liberal demokrasinin modasının geçtiğin iddia eden her kimse, aynı zamanda özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının da modasının geçtiğini iddia eder” diyen Tusk, bunların Avrupalılar için temel ve canlı değerler olduğunu belirtti. Donald Tusk’ın Putin’in iddiasını çürütmesi, liderlerin ticaret, dış politika ve yoğunlaşan iklim krizi üzerine tartışmalarının beklendiği G-20 toplantısının tonuna uyacak gibi göründü.

Burada akıllara Trump ile Putin’in ortak noktalarının Avrupa Birliği’ni zayıflatma istekleri olduğu yönündeki yorumlar geldi. Brüksel’de konuşan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı; “Tarihte ilk defa, ABD Başkanı ile Rusya Devlet Başkanı’nın Avrupa hakkında aynı fikre sahip olduğu bir durumdayız. Onlar daha zayıfın daha iyi olduğunu çünkü bunun kendi ülkeleri için daha iyi olduğunu düşünüyorlar ki bu kesinlikle doğru değil” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu