Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin, Kaya Petrolü Teknolojilerinin ‘Barbar’ Olduğunu Söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kaya petrolü teknolojilerinin barbar olduğunu söyleyerek dikkat çekti.
Putin, Kaya Petrolü Teknolojilerinin ‘Barbar’ Olduğunu Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimi Putin, ABD’nin ulusal kaya petrolü ve doğal gaz üretimi üzerine sert eleştirilerde bulundu. Putin, ABD’nin bu üretimi gerçekleştirdiği teknolojinin çevresel etkilerinin göz ardı edildiğini söyledi. Bu nedenle Kremlin’in bu üretim teknolojilerini barbar olarak nitelendirdiğini söyledi.

Moskova’da düzenlenen bir iş konferansında konuşan Putin, “Günümüzün kaya petrolü üretim teknolojisi ve kaya gazı hiç kuşkusuz barbarca… Bu teknolojiler çevreyi mahveder,” ifadelerini kullandı.

Kaya Petrolü Üretimi BarbarcaPutin, ekstraksiyon işleminden etkilenen alanların tipik olarak güvencesiz bir durumda bırakıldığını da sözlerine ekleyerek, “Tüm ekonomik faydalara rağmen ihtiyacımız yok ve bunu asla yapmayacağız,” dedi.

Teksas’ın Permiyen Havzası’nın yanı sıra diğer büyük oluşumlardaki üretim artışları, ABD’nin dünyanın en büyük petrol üreticisi olmasına yardımcı olduğu biliniyor.

Bu haftanın başlarında ABD Enerji Bilgi İdaresi, aylık tahminlere göre yedi şeyl oluşumundan elde edilen ABD ham petrol üretiminin Aralık ayında günlük 9,13 milyon varil ile rekor seviyeye yükseleceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan fosil yakıt çıkarma işleminin savunuculuğunu yapanlar, ham petrolden daha temiz bir yakıt olan doğal gaz arzını büyük ölçüde artırdığını ve tüketicilerin maliyetini düşürdüğünü söylüyorlar.

Savunucuları Daha Temiz Olduğunu SöylüyorAncak sürecin eleştirmenleri, hava ve yeraltı suyu kirliliği ile artan deprem riski de dahil olmak üzere olumsuz çevresel etkileri konusunda alarm veriyorlar.

Endüstri analistleri ise hidrolik kırılma endüstrisinin yalnızca ABD ekonomisi ve ulusal güvenlik ile değil, çok çeşitli çıkarlarla desteklendiğini savunuyorlar. Çarşamba günü konuşan Putin, “Rusya’nın küresel enerji pazarında her zaman sorumlu bir oyuncu olacağından emin olabilirsiniz,” ifadelerini de kullandı.

Putin, Rusya’nın petrol piyasasını dengede tutmak için OPEC ile iş birliğini devam ettireceğini açıkladı. Bu yorumlarından petrol üretim kesintilerini sürdüreceği anlaşılırken, kaynakların ortaya attığı iddialar piyasadan silinmiş oldu. Petrol fiyatları ise bu yorumların desteğiyle yüzde 2 yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu