Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin ile Çin Lideri Ukrayna Konusunu Görüştü

Rusya'nın Ukrayna'daki eylemini "işgal" olarak adlandırmayı reddeden Çin, müzakereler için tutumuyla dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
Putin ile Çin Lideri Ukrayna Konusunu Görüştü
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşının ikinci gününde gelişmeler endişeyle izleniyor. Rusya’nın Çernobil’i ele geçirmesi tüm dünyada nükleer patlama korkusu yaratırken Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’ya karşı ülkesine destek çağrılarını yinelemeye devam ediyor.

Gelişmeler üzerine Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna konusunda görüşme yaptığı öğrenildi.

Reuters’ın aktardığına göre Putin, Çinli mevkidaşına Rusya’nın Ukrayna ile üst düzey müzakereler yürütmeye hazır olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamaya göre Çin, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemini “işgal” olarak adlandırmayı reddetti.

Putin, Xi’ye ABD ve NATO’nun uzun süredir Rusya’nın meşru güvenlik endişelerini görmezden geldiğini, taahhütlerinden defalarca vazgeçtiğini ve Rusya’nın stratejik alt çizgisine meydan okuyarak askeri konuşlandırmayı doğuya doğru genişletmeye devam ettiğini söyledi.

Bakanlığa göre Xi, Putin’le görüşmesinde, Çin’in sorunu müzakere yoluyla çözmede Rusya ve Ukrayna’yı desteklediğini söyledi.

Xi ayrıca tüm tarafları Soğuk Savaş zihniyetinden vazgeçmeye, tüm ülkelerin meşru güvenlik kaygılarına saygı duymaya ve müzakere yoluyla dengeli, etkili, sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik mekanizması oluşturmaya çağırdı. Xi Jinping’in Çin’in tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğu da bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu