Yatırım yapmaya başla!

Putin’in Dolara Darbe Planı Açığa Çıktı!

Putin’in Dolara Darbe Planı Açığa Çıktı!

Dünyanın önde gelen Almanya merkezli gazetesi Die Welt, oldukça önemli bir habere imza attı. Geçtiğimiz Aralık ayında ABD Merkez Bankası (FED) bilindiği üzere faiz artırım kararı almış ve böylelikle dolar, küresel çapta önemli para birimleri karşısında değer kazanmaya başlamıştı. Ancak yeni yılda Çin’de büyümenin yavaşlamasıyla birlikte, küresel hisse senetlerinde düşüşler görülmeye başlamış ve bu durumda doların tırmanışına biraz darbe vurmuştu. Ancak hatırlanacağı üzere Fed faiz artırımı yaparken, önümüzdeki dönemde ekonominin seyir tablosunu izleyeceğini ve kademeli faiz artırımı uygulayabileceğini belirtmişti. Günler sonra gerçekleşecek olan yılın ikinci Fed toplantısında uzmanlar, yeni bir faiz artırım kararının gelebileceğini ifade ediyorlar. Böylelikle dolar, tıpkı Aralık ayında olduğu gibi küresel çapta yeniden tırmanışa geçebilir. Die Welt gazetesi tam da bu noktada, Putin’in doların yeniden tırmanışa geçmesini önlemek ve doları zayıflatmak adına planlar yaptığını öne sürdü.

Putin planını altın üzerine inşa etti!

Die Welt gazetesinin iddialarına göre, Putin’in dolar hamlesinin temelini altın oluşturuyor. Yaşadığı tüm finansal zorluklar ve jeopolitik endişelere rağmen Rusya, yoğun olarak altın rezervlerini artırıyor. Die Welt, Putin’in öncülüğünde Rusya’nın altın hamlesiyle yaptırımlara karşı korunma ve dış politikanın sürdürülebilir olmasını hedeflendiğini belirtiyor.

Doların hakimiyetine sessizce saldırı yapılıyor

Die Welt gazetesinin iddialarına göre Putin bu planıyla, doların mevcut hakimiyetine yönelik sessizce bir saldırı gerçekleştiriyor. Putin’in büyük ölçüde altın aldığını belirten gazete, rezerv miktarının tam 20 ton arttırıldığını vurguladı. Ayrıca gazete; Rusya’nın toplam altın rezervinin böylelikle bin 300 tonun üzerine tırmandığını belirtilerek, finansal bir savaş kapısının aralandığının altını çizdi. Die Welt, Putin’in ABD ve Avrupa’nın üstünlüğünü kırmak istediğini açıkladı. Putin’in buna, altın satın alan Batı dövizlerinin hakimiyetini azaltarak başarmak istediğini vurguladı.

Putin dolardan vazgeçmek istiyor

Die Welt, Rusya’nın ekonomik anlamda oldukça zor günler geçirdiğini belirterek rublenin giderek zayıfladığını fakat Putin’in buna rağmen altın rezervini arttırdığını söyledi. Geçmiş yıllarda ABD’nin finansal bir tehditle Moskova’ya baskı yaptığını hatırlatan gazete, şimdi ise Putin’in parayı finansal bir silah olarak kullanıp ABD üzerinde baskı yaratmaya çalışacağını ifade etti. Ayrıca gazete, Putin’in bu hakimiyeti kurmak adına dolardan vazgeçmek istediğini belirtti.

Altın Rusya’yı krize karşı koruyor

Die Welt gazetesi Putin’in altını bir sigorta aracı olarak gördüğünü belirterek, altının döviz piyasalarında görülen dalgalanmalara karşı koruyucu bir özelliğinin olduğunu belirtti. Ayrıca altının Rusya’yı krize karşı koruduğunu vurguladı. Die Welt son olarakPutin’in bu hamleleri sürdürmeye devam edeceğini belirterek, doların küresel hakimiyetini kırmak için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum