Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: BRICS Ülkeleri İsrail-Filistin Gerilimine Çözüm Getirebilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Doğu’daki artan gerilimle ilgili BRICS ülkelerinin rol oynayabileceğini söyledi.
Putin: BRICS Ülkeleri İsrail-Filistin Gerilimine Çözüm Getirebilir
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail-Filistin çatışmasına siyasi çözüm çağrısında bulundu ve bölge devletleri ile BRICS grubu ülkelerinin böyle bir çözüme ulaşma çabalarına dahil olabileceğini söyledi. Putin açıklamasında bir kez daha Orta Doğu krizini ABD diplomasisinin bölgedeki başarısızlığına bağladı.

Rus lider açıklamasında, “Uluslararası topluma, gerilimi düşürmeye, ateşkese ve Filistin-İsrail çatışmasına siyasi çözüm bulmaya yönelik ortak çabalar çağrısında bulunuyoruz. BRICS ülkeleri ve bölge ülkeleri bu çalışmada kilit rol oynayabilir.” ifadelerini kullandı.

BRICS grubu Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşuyor. Grup, Ağustos ayında Suudi Arabistan, İran, Etiyopya, Mısır, Arjantin ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni üye olarak ekleyerek genişlemeyi kabul etti.

Rus ve Batılı politika uzmanları, Putin’in gelişmekte olan ülkelerde müttefik edinme ve ABD egemenliğine karşı yeni bir dünya düzeni kurma stratejisinin bir parçası olarak Gazze krizini kendi jeopolitik avantajına kullanmaya çalıştığını söylüyor.

Putin, geçen ay İsrail’i, Nazi Almanyası’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında Leningrad’ı kuşattığı gibi Gazze’yi kuşatmaması konusunda uyarmıştı ve oraya yapılacak bir kara saldırısının “kesinlikle kabul edilemez” sayıda sivil kaybına yol açacağını söylemişti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.