Yatırım yapmaya başla!

PÜİS: “Akaryakıtta Kredi Kartı Komisyonlarının Kaldırılması Lazım”

PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasından dolayı bayilerin zorluk çektiğini ve kredi kartı komisyonlarının kaldırılması gerektiğini belirtti.
PÜİS: “Akaryakıtta Kredi Kartı Komisyonlarının Kaldırılması Lazım”

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, akaryakıt piyasasının 2018 yılındaki durumundan ve 2019 beklentilerinden bahsetti. Güler, akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasına rağmen kar marjlarının düşük olduğunu söyledi. İnsanların artık depo fulleme olayını bıraktıklarını ve çok düşük miktarlarda akaryakıt aldıklarını söyleyen Güler, akaryakıtta kredi kartı komisyonlarının kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Zafer Güler kar marjlarından kesilen kredi kartı komisyonlarının kaldırılması gerektiğini vurguladı.

2018’in akaryakıtçılar için çok da iyi geçmediğini ifade eden Güler, kredi kartı komisyonlarının yükselmesi sebebiyle bayilerin kar marjlarında düşüş olduğunu bildirdi. Buna asgari ücretin yükselmesi ve diğer giderlerin artmasının da eklendiğini belirten Güler, bayilerin yaşadığı zorlukların arttığını söyledi.

Normalde %4,5 kar marjıyla çalışan bayilerin, %2,5 kredi kartı komisyonu vermesinin çok da adil bir uygulama ve altından kalkabilecekleri bir durum olmadığını sözlerine ekledi. Zafer Güler, giderlerin sürekli arttığını, kar marjlarının belirli bir seviyeye getirilmemesi halinde sektörde el değiştirmeler ve kapatmaların devam edeceğini dile getirdi.

Akaryakıt fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak kredi kartı komisyonlarının aşağı çekilmesi ve faizlerin düşmesi gerektiğini belirtti.

Eskiden akaryakıt fiyatları düşük olduğu için kredi kartı komisyonlarının tüketiciye yansıtılmadığını söyleyen Güler, son gelen seviyede şubeler olarak çok zorlandıklarını dile getirdi. 2018 yılında devletin bir müdahalesi olmasaydı fiyatların çok daha uçuk seviyelere çıkabileceğini, benzinde 7,5-8 lira, motorinde 5,75 lira olan rakamların istikrar sağlaması açısından da tüketiciyi rahatlattığını yorumladı.

Motorin ve benzinin 5 liranın altında olması gerektiğini, çiftçiye bu seviyenin altında motorin verilmezse tarım ürünlerinin maliyet olarak yeniden kendilerine döneceğini dile getirdi.

Depo fulleme olayının bittiğini ve satışların genelde 50 lira bandında olduğunu söyledi.

İnsanların ancak uzun yola gidecekleri zaman araçlarının depolarını fullediğini ifade eden Güler, akaryakıt fiyatlarının yükselmesinin vatandaşları bir hayli tedirgin ettiğini dile getirdi. Artık hesap kitap yapılarak yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını fakat ekonominin iyileşmesi adına umutlarının halen devam ettiğini söyledi. Hükümetin müdahaleleri ve kararlı çabaların devam etmesi halinde şartların düzeleceğini, akaryakıtın tüm sektörleri etkileyen bir alan olduğunu ve devletin bu konu üzerinde durmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum