Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Milyonları Peşinden Sürükleyen PUBG Ürdün’de Yasaklandı

Son yılların en popüler oyunlarından biri olan PUBG, Ürdün’de şiddete teşvik ettiği sebebiyle yasaklandı.

Teknolojinin hızla gelişmesi bilgisayarların ve akıllı telefonların hayatımıza girmesi, oyunların da hızla yaygınlaşmasına neden oldu. Son yıllarda özellikle battle royale temalı oyunlar bu alanda büyük pay sahibi. PUBG, Fortnite, Apex Legends gibi oyunlar dünya genelinde milyonları peşinden sürüklüyor.

Oyunun geçtiğimiz Mayıs ayında geliştiricisi Tencent’e 76 milyon dolar kazandırdığı haberi gündeme gelmişti. Ancak bu oyunların büyük bölümünde şiddet temalı olaylara sıkça yer verilmesi, tepki toplamasına neden oluyor. Bazı ülkeler bu oyunlara yönelik radikal kararlar alıyor ve yasaklanma engeli getiriyor.

Bu oyunlarda başı PUBG’nin çektiğini söyleyebiliriz. Oyun halihazırda Çin’de yasaklı. Daha önce de Hindistan ve Nepal gibi ülkelerde oyunun yasaklandığı biliniyor. Son olarak Ürdün’de benzer sebepten PUBG için yasaklama kararı alındı.

Ürdün’de PUBG Yasaklandı

Ürdün’de PUBG Yasaklandı

Uzmanlar oyunların kullanıcılar üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma Minecraft oynayan kişilerin yaratıcılığının arttığını ortaya koymuştu. Ancak bu oyunlara gereğinden fazla bağlanma halinin zararları mevcut. Dünya Sağlık Örgütü tarafından oyun bağımlılığı bir hastalık olarak kabul ediliyor. PUBG’nin içerisinde bulunan şiddet görüntüleri pek çok ülkenin tepkisini çekiyor.

Ürdün bu tepkiyi gösteren son ülkelerden oldu. Ülkede 6 oyun ile birlikte PUBG, Telekomünikasyon Düzenleme Komisyonu tarafından yasaklandı. Ülke basınında yer alan bazı haberler PUBG’nin yasaklanmasının ardından Fortnite oyununun da benzer sebeple yasaklanacağını gösteriyor.

Ülkede yapılan çalışmada tüm yaş grupları için PUBG’nin tehdit oluşturduğu kanısına varılmış. Çok sayıda kişinin şikayetinin değerlendirildiği yasaklama kararı sonrası geri adım atılır mı merak konusu.

Oyuncular Tepki Gösterdi

Oyuncular Tepki Gösterdi

Ülkede PUBG’ye dair alınan yasaklama kararının ardından oyuncuların büyük bölümünden tepkiler geldi. Oyuncular PUBG ile beraber daha pek çok oyunun yasaklanabileceğini belirtirken, kararın adaletli olmadığını belirtiyor. Bununla beraber sosyal medya aracılığı ile PUBG’de pek oyuncunun dolandırıldığı ifade ediliyor. Bazı ülkeler ise bu duruma karşı sert tavır takınıyor.

Ürdün’de önümüzdeki dönemde oyuna erişim tekrar açılır mı bilinmez. Ancak dünya genelinde milyonlarca kişinin tutkuyla oynadığı PUBG için uzmanlar dikkatli olunması konusunda uyarıyor. Oyunların insanları şiddete teşvik edip etmediği meselesi hala tartışılıyor. Bu durum karşısında yasaklama kararı almak ne kadar doğru merak konusu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle