Yatırım yapmaya başla!

PUBG Mobile Elde Ettiği Gelir ile 1 Milyar Dolar Barajını Aşmayı Başardı

Popüler Battle Royale oyunu PUBG Mobile, Mayıs ayından itibaren gelirlerini 5’e katladı ve toplamda 1 milyar doları aşkın kazanç sağladı.
PUBG Mobile Elde Ettiği Gelir ile 1 Milyar Dolar Barajını Aşmayı Başardı

Son yıllarda oyun dünyasında en sevilen yapımlardan birisinin PUBG olduğunu söyleyebiliriz. 2017 yılında piyasaya sürülen oyun daha sonra akıllı telefon kullanıcılarına yöneldi ve PUBG Mobile olarak yeniden geliştirildi. Oyuna dair yapılan son araştırmalara masaüstü sürümüne olan ilginin azaldığını gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde PUBG’nin PC sürümünde oyuncu sayısının düşüş trendinde olduğu ortaya çıkmıştı.

Ancak PUBG Mobile için durum çok daha farklı. Tencent’in sahibi olduğu hayatta kalma temalı oyunun özellikle son aylarda büyük bir patlama yaptığı belirtiliyor. Araştırma şirketi Sensor Tower tarafından hazırlanan rapor PUBG Mobile’ın son dönemde yaşadığı ivmelenmeyi gözler önüne seriyor. Oyunun toplam gelirinin 1 milyar doları aştığı ve bu gelire ulaşan ilk Battle Royale oyun olduğu açıklandı.

PUBG Mobile Rekora Doymuyor

PUBG Mobile Rekora Doymuyor

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl içerisinde PUBG Mobile, Çin’de yasaklanmıştı. Ülkede bu yasağa sebep olarak şiddet içerikli objelerin yer alması gösterilmişti. Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin’de erişim engeli ile karşılaşan PUBG büyük bir darbe almıştı. Daha sonra Tencent, oyunu Çin pazarında yer almasına olanak sağlayacak şekilde Game for Peace adıyla yeniden piyasaya sürmüştü.

Bu tarihten itibaren PUBG Mobile’ın gelirleri yeniden yükselmeye başladı. Sensor Tower tarafından hazırlanan rapora göre Çin pazarına girilmesi ile beraber PUBG Mobile’ın gelirlerinde yüzde 540 oranında yükseliş kaydedildi. iOS ve Android platformlarının en popüler oyunu olan PUBG Mobile toplamda ise 1 milyar dolar ciro elde ederek ulaşılması güç bir rakama imza attı. Bu rakam aynı zamanda Battle Royale türündeki bir oyunun ilk kez ulaştığı bir gelir olarak karşımıza çıkıyor.

PUBG Mobile Türünün En İyisi

PUBG Mobile Türünün En İyisi

Battle Royale türünde yapımlara PUBG’den sonra başka oyunlar da eklendi. Bunlar arasında Fortnite, Apex Legends ve Knives Out gibi oyunlar dikkat çekiyor. Ancak PUBG Mobile’ın hem kullanıcı sayısı hem de elde ettiği gelir ile rakiplerine büyük fark attığı görülüyor. Tabi Fortnite’ın Play Store’da yer almıyor oluşu oyun için büyük handikap. Bununla beraber oyun Çin pazarında da aktif olarak sunulmuş durumda değil.

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar oyunun geliri 25 milyon dolar seviyesindeydi. Çin pazarına yeniden giriş yapılması ile beraber bu yıl 160 milyon dolar gelir elde edildi. Çin dışındaki oyuncular sadece Ağustos ayı içerisinde 63 milyon dolar harcama yaptı. Toplam global harcama ise 1 milyar doları aşmış durumda. PUBG Mobile’ın en yakın rakibi Knives Out olurken üçüncü sırada Fortnite karşımıza çıkıyor.

PUBG Mobile’ın bu raporda elde ettiği gelir sadece mobil kullanıcılar tarafından sağlanıyor. Bununla beraber PC, Xbox One ve PlayStation 4 konsollarında da oyun yaygın bir şekilde oynanıyor. Buradan elde edilen gelirleri hesapladığımızda ortaya çok daha büyük bir kazanç çıkıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum