Paylaşım
in G+

PUBG’de Hilecilerin Gözünün Yaşına Bakılmıyor: 13 Milyon Kullanıcı Banlandı!


 

PUBG’nin geliştiricisi Bluehole’un açıkladığı veriler ışığında bugüne kadar oyunda 13 milyon kullanıcı uzaklaştırıldığı ortaya çıktı.

Son dönemde milyonlarca kişiyi peşinden sürükleyen başlıca oyunlardan birisi PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) olmakta. Oyunun mobil sürümü geçtiğimiz günlerde 20 milyon aktif kullanıcı sayısı ile yeni bir rekora imza atmıştı. Ancak bu denli büyük kullanıcı sayısına sahip bir oyunda, hile yapan kişilerin sayısı da oldukça fazla.

Bu durum birçok PUBG oyuncusu için oldukça sıkıntılı bir durum yaratıyor. Kullanılan hileler ağırlıklı olarak wallhack, aimbot gibi bilindik türden hileler olmakta. PUBG’nin geliştiricisi Bluehole ise durumun farkında olduğunu ve en büyük sorunun hile yapan kullanıcılar olduğunu belirtiyor. Şirket 2017 Haziran ayından bu yana oyundan uzaklaştırılan toplan hileci sayısını açıkladı.

13 Milyon Hile Yapan Oyuncu Uzaklaştırıldı

13 Milyon Hile Yapan Oyuncu Uzaklaştırıldı

Çevrimiçi ve popüler olan pek çok oyunda olduğu gibi PUBG’de de hile yapan kullanıcılar büyük rahatsızlık veriyor. Bluehole ise popüler oyununu hilecilere bırakmaya niyeti yok. Şirket son olarak yaptığı açıklama ile geçtiğimiz Haziran ayından itibaren 13 milyon hile yapan kullanıcının tespit edildiğini ve bunların oyundan uzaklaştırıldığını belirtti.

Açıklanan veriler, oyundan en çok hilecinin atıldığı dönemin 2018 yılının başında olduğunu gösteriyor. Oyundan milyonlarca kullanıcı banlanmasına rağmen bunların bir kısmının başka kullanıcı isimleri ile geri döndüğü belirtiliyor.

Toplam Oyuncu Sayısında Düşüş Yaşandı

Toplam Oyuncu Sayısında Düşüş Yaşandı

Bluehole’un açıkladığı veriler Reddit’te bir kullanıcı tarafından derlendi. Kullanıcının derlediği verilere göre 2017’nin sonbahar aylarında banlanan kullanıcı sayısında belirgin artış yaşanmış. Tabi bu durum sonrası PUBG’nin toplam oyuncu sayısının da azaldığı belirtiliyor.

Bu denli hile yapan kullanıcının oyundan uzaklaştırılması sonrası, ilk defa oyunu aynı anda oynayan kullanıcı sayısının 1 milyonun altına düştüğü görülüyor. Ancak Bluehole, oyunda hile yapan kullanıcıların gözünün yaşına bakmıyor. Çalışmalar, Ağustos ayında başlayan ve çeşitli hataları ve hileleri ele alan “PUBG’yi Düzelt” kampanyası ile son sürat devam ediyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı