Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PSA Grup Çinli Changan Automobile ile Yollarını Ayırıyor!

Fransız PSA, Çinli ortağı Changan ile olan bağlarını koparıyor. Ağır zararların alındığı pazarda, DS üretimleri ikinci ortaklıkla devam ettirilecek.
PSA Grup Çinli Changan Automobile ile Yollarını Ayırıyor!
Yorum

PSA, FCA ile olan birleşmesinin ardından dünyanın 4. en büyük otomotiv firması yolunda ilk adımı atmıştı. Fransız grup Peugeot, Citroen ve Opel markalarıyla devam ettiği yolunda DS ile de lüks severlere hitap etmekte. PSA, Çin’deki varlığını  Changan Automobile ile devam etme kararı almasına karşı bu anlaşmayı iptal ettiği bildirildi.

Çin’deki araç üretiminde 8 yılını dolduran markalar, farklı bir strateji yoluna giriyor. Fransız grup DS markasını Asya ülkesinde daha fazla tanıtmak amacıyla ikinci bir alternatife yöneliyor. İşte detaylar;

Çin ve Fransız firmalarının ortaklığına “zorlu” yorumu yapıldı.

Çin’deki PSA sözcüsü, “Changan’a son sekiz yıldaki destekleri için teşekkür etmek ve DS markasının Çin’deki varlığını ve gelişimini sürdüreceğini teyit etmek istiyoruz” dedi.

Önemli konulardan birisi de Çinli bir medya sitesi olan Yicai Global’de yayınlanan bir raporda, Changan’ın geçtiğimiz altı yılda neredeyse 700 milyon dolar kaybettiğini söylediği girişimin yarısını Chongqing United Assets ve Equity Exchange’e verdiğini belirtti.

PSA sözcüsü daha fazla ayrıntı veremeyeceğini söyledi ve DS Brand’ın bu stratejik pazarda işi geliştirmek için yeni bir plan sürecine gireceğini duyurdu.

PSA’nın güvencelerinden birisi de Çin’de halen daha devam etmekte olan ikinci bir ortağa sahip olması. Çin’de üretilen PSA araçlarının bazıları Dongfeng Motor ile birlikte üretiliyor.

Çin’de PSA araçlarının satışları, 2014 yılında 700.000’den fazla olan bu yılın ilk dokuz ayında sadece 94.000’e düşerek yüzde 56 düşüş gösterdi. DS, üçüncü çeyrekte Çin ve Güneydoğu Asya’da sadece 311 araç sattı. Konunun devamında Changan ve PSA, CAPSA olarak bilinen ortak girişimi desteklemek için, yıllık 200.000 araç kapasitesine sahip olan ancak yaklaşık onda birini üretmiş olan Chongqing’deki fabrikalarında kullanım oranlarını artırma çabaları da dahil olmak üzere, 2017 yılında 500 milyon avro yatırım yaptı.

Changen’in buradan ağır yara alması, işlerin bu boyuta gelmesine neden olmuş olabilir. Öte türlü PSA tek bir ortakla yani Dongfeng ile yoluna gitme kararı aldığını görüyoruz. DS’in yüzbinli satış rakamlarının 3 yıl içerisinde yüzlü rakamlara düşüşü, çok ağır bir darbenin belgesi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu