Yatırım yapmaya başla!

PSA: Anlaşmasız Brexit Olursa Opel Astra’nın Üretimini Durdururuz!

PSA, İngiltere'de üretimini yaptığı Opel/Vauxhall Astra'nın ülke dışını çıkarılması gündemde!
PSA: Anlaşmasız Brexit Olursa Opel Astra’nın Üretimini Durdururuz!

Yaklaşık iki ay önce yaptığımız bir haberde, Opel-Vauxhall markalarını bünyesine katan PSA’nın Astra ve 308 için yeni üretim yerlerini aradığını yazmıştık. Farklı bünyelere giren otomotiv şirketleri, bir yerde ana merkezin işlerini zorlaştırabiliyor. Mali yönden sıkıntılar yaşayan Opel’i PSA Group’a katan Fransızlar için Brexit gündemi oldukça sıkıntı yaşatıyor.

İngiltere pazarında Vauxhall ismiyle sunulan Opel’in Astra modelinin üretim noktası Birleşik Krallık. Tedirginliğin gitmediği tesis işlerinde, PSA son noktayı koymaya çalışıyor. İşte haberin detayları;

İngiltere’nin AB’den anlaşmasız çıkma durumda Ellesmere Limanı Astra üretim tesisinin kapatılacağı bildirildi.

İlk PSA/Tesisler içeriğimizde PSA’nın çözüm olarak İngiltere’deki Ellesmere Limanı‘nında üretimi durdurup, Opel/Vauxhall Astra’nın biri Almanya’daki Rüsselsheim tesisi olmak üzere Avrupa’da iki yeni fabrika daha kurulağını bildirmişti.

İkinci üretim merkezi kararı şu anda askıda ve PSA olursa ilk tercihini İngiltere üzerine kullanmak istiyor. Her ne kadar Fransız temsilcisi adına “Grup Russelsheim tesisinin Astra’yı üreteceğini ve ikinci tesisin Birleşik Krallık’ta Ellesmere Limanı olması planlandığını doğruladı” yazılsa da karışıklık henüz çözülmüş değil.

PSA, net cevaplar istiyor.

Dünyanın en büyük otomobil gruplarından olan PSA, hükümetten anlaşma gerektirmeyen Brexit’in gerçekleşmeyeceğine dair güvence istiyor. “Ellesmere Limanı tesisine tahsis kararına, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması ve Birlik Sendikası ile müzakere edilen Yeni Araç Anlaşması’nın kabul edilmesinin kesin şartlarına bağlı olacak” şeklinde ifade ediliyor.

Çözülemeyen AB-İngiltere çıkış süreçlerinin ilerleyen safhalarında ülke ve firmaları neler beklediği kestirilemiyor. Teker teker Birleşik Krallık’ı terk etmeye başlayan otomotiv şirketleri, üretim çözümlerini en yakın veya kendi içlerine çekmeye çalışıyorlar. PSA’nın da istediği Opel/Vauxhall üretimlerinin ne zaman anlaşmaya kavuşacağına ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum