Yatırım yapmaya başla!

PS5 Oyunlarına Hayat Verecek Unreal Engine 5 Motoru Gösterildi

Epic Games’in geliştirdiği Unreal Engine 5’in ilk gösterimi yapıldı. PlayStation 5 oyunlarının nasıl görüneceğini de böylece öğrenmiş olduk.
PS5 Oyunlarına Hayat Verecek Unreal Engine 5 Motoru Gösterildi

Bilindiği üzere bu yıl PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarının tanıtılması ve yıl sonuna doğru satışa çıkması bekleniyor. Her iki konsolun sahip olacağı özelliklere dair pek çok sızıntı ve rapor paylaşıldı. PlayStation 5’in görüntü kalitesi olarak üst düzey bir deneyim sunacağı biliniyor.

Varsayılan ayarlarda 4K çözünürlük sunacak konsol isteğe bağlı olarak 8K desteğine çıkabilecek. Bilindiği üzere video oyunlar için pek çok geliştirici şirket özel oyun motorları geliştiriyor. Oyun motorları bir yapımın sahip olacağı atmosferde oldukça belirleyici özelliğe sahip olmakta.

Sektörün en çok ilgi gören oyun motorlarından birisi ise Unreal Engine olmakta. Epic Games tarafından geliştirilen oyun motoruna yenileri eklenmeye devam ediyor. Son olarak oyun devi yeni motoru Unreal Engine 5’in tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtım ile beraber Sony’nin beklenen konsolu PlayStation 5 için oynanış videosu da ortaya çıkmış oldu.

Unreal Engine 5 Videosu Ortaya Çıktı

Unreal Engine 5 Videosu Ortaya Çıktı

Videodan görüldüğü üzere PS5’in oldukça gerçekçi bir deneyim sunacağını söyleyebiliriz. Epic Games yöneticisi Kim Libreri, paylaşılan demonun PlayStation 5 ile kaydedildiğini söyledi. Ancak oluşturulan kayıt sırasında PS5’te bulunan SSD’ye göre çok daha güçlü bir model kullanıldığını altını çizdi. Sony PS5’in 825 GB bir SSD ile geleceğini açıklamıştı.

Epic Games’in üzerinde çalıştığı Unreal Engine 5, sadece PlayStation 5 için geliştirilmiyor. Şirketin Microsoft’un beklenen konsolu Xbox Series X için de testler yaptığı biliniyor. Yetkililer Unreal Engine 5 ile oyun dünyasında devrimsel değişiklikler olacağını söylüyor.

Yeni oyun motoru ile ışığın gerçek zamanlı olarak simüle edilmesi söz konusu olacak. Bir önceki oyun motorunda da sunulan bu özellik yeni yazılım ile çok daha dinamik bir görüntüye kavuşuyor. Unreal Engine 5 ile oyun içerisindeki çeşitli objelerin, ortam şartlarına uygun bir şekilde görüntülenmesi sağlanacak.

Bu sayede oyun geliştiricilerin yeni yapımlarında çok daha gerçekçi yapımlara yer vermesi mümkün olacak. Epic Games yeni oyun motorunun gelecek yılın ilk yarısında demo olarak sunulması bekleniyor. Tam sürüm ise 2021’in ikinci yarısında kullanılabilir hale geleceği belirtiliyor. PS5 oyunlarının altyapısını oluşturacak Unreal Engine 5’in tanıtımını videodan izleyebilirsiniz.

Epic Games CEO’su PS5’e Övgüler Yağdırdı

Epic Games CEO'su PS5'e Övgüler Yağdırdı

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Unreal Engine 5’in tanıtıldığı etkinlikte beklenen oyun konsolu PlayStation 5 için övgü dolu ifadeler kullandı. Sweeney açıklamalarında yeni konsolun depolama teknolojisindeki artışın ve gecikmedeki azalmanın altını çizdi.

Epic Games CEO’suna göre PlayStation 5, en güçlü biılgisayardan çok daha üstün bir oyun deneyimi sunacak. Sony yeni konsolunda yer vereceği SSD ile saniyede 5GB dosya aktarımı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu rakam PlayStation 4 konsolunda 50/100 MB seviyesinde.

Tabi bu konsolda SATA disk kullanıldığının altını çizmek gerekiyor. PlayStation 5’in grafik konusunda da önceki nesil konsollara göre çok daha üstün bir deneyim sunacağı biliniyor. Konsol bu gücünü AMD’nin Radeon Navi ailesinden alacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum