Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Protestoların Darbesiyle Hong Kong Ekonomisi Resesyona Girdi

Hong Kong Maliye Bakanı Paul Chan, beş aydan fazla süren protestoların ardından bölgenin resesyona girdiğini söyledi.
Protestoların Darbesiyle Hong Kong Ekonomisi Resesyona Girdi
Yorum

Hong Kong Maliye Bakanı Paul Chan, gerileme belirtisi göstermeyen beş aydan fazla süren protestoların ardından bölgenin resesyona girdiğini ve bu yıl yıllık ekonomi hedefine ulaşmanın mümkün görünmediğini söyledi.

Pazar günkü bir blog yazısında; “ekonomimize aldığımız darbe kapsamlı” diyen Paul Chan, Hong Kong’un Perşembe günü açıklanacak üçüncü çeyrek GSYİH tahmininin ardışık iki daralmaya, yani bir durgunluğa işaret ettiğini aktardı.

Yetkili, hükümetin protesto öncesi yüzde 0 ila yüzde 1 olan yıllık ekonomik büyüme tahminine ulaşmasının “son derece zor” olacağını da ekledi.

Hong Kong Yıllık Hedef Ulaşmak Zor Olacak “Hükümet Perşembe günü üçüncü çeyrek için tahminlerini açıklayacak. İkinci çeyrekte olumsuz bir büyüme gördükten sonra durum üçüncü çeyrekte devam etti, bu da ekonomimizin teknik durgunluğa girdiği anlamına geliyor” dedi.

Nitekim eski İngiliz kolonisindeki protestolar 21. haftaya ulaştı. Pazar günü maskeli göstericiler mağazalara ateş açarken polisler de göstericilere tomalar ve plastik mermilerle yanıt verdi. Benzeri olaylar aylardır yaşanırken Maliye Bakanı Chan, turist sayısının düştüğünü belirterek bu düşüşü acil durum olarak nitelendirdi. Çünkü Ekim ayındaki rakamlar yaklaşık yüzde 50’lik gerilemeyi gösteriyordu.

Yetkililer, yerel küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyecek tedbirleri açıklarken Chan, önlemlerin yalnızca baskıyı biraz hafifletebileceğini aktardı.

Hong Kong Maliye Bakanı Resesyon Açıklaması“Vatandaşların normal yaşama dönmelerini sağlayın, endüstri ve ticaretin normal çalışmasına izin verin ve rasyonel diyalog için daha fazla alan yaratın.” ifadeleriyle de çağrıda bulundu. Aksi takdirse kentin durumunun daha kötüye gideceği çok açık. Arka arkaya kentin notunu düşüren kurumların aşağı yönlü revizyonları da bunu gösteriyor. Örneğin Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Eylül ayında şehirdeki huzursuzluk nedeniyle Hong Kong’un kredi notunu düşürmüştü.

Gerekçesini Hong Kong’da süregelen protestolara bağlayan Fitch, Hong Kong’un uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu AA+ seviyesinden AA seviyesine indirmiş, görünümü ise negatif olarak belirlemişti.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam de bölge ekonomisinin gerileme riski ile karşı karşıya olduğunu açıklayarak halka protestoların durdurulması için seslenmişti. Diyaloğun Asya finans merkezi için bir çözüm yolu sağlayabileceğini belirten Carrie Lam, “Karşılıklı konuşma amacıyla bir platform oluşturmak için çalışmaya hemen başlayacağız. Bu diyalog, umarım karşılıklı anlayış ve saygıya dayanır ve bugünün Hong Kong’u için bir çıkış yolu bulur” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu