Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Profesör Uyardı: Küçük İhmaller Büyük Salgınlara Yol Açabilir

Halk Sağlığı Prof. Recep Akdur ve eski Cumhuriyet savcısı Ali Özgündüz, deprem bölgesinde yapılması gerekenleri değerlendirerek, uyarılarda bulundu. İşte detaylar;
Profesör Uyardı: Küçük İhmaller Büyük Salgınlara Yol Açabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli ve çevre 10 ili etkileyen depremlerin ardından açılacak olan soruşturmalar ve olası salgın hastalıklar hakkında açıklamalar geldi. Halk Sağlığı Profesörü Recep Akdur, afet bölgesinde göçük altında kalan vatandaşlardan umudun kesilmemesi gerektiğini savundu.

Daha öncesinde enkaz altında iki haftaya kadar yaşam mücadelesi vermiş kişilerin olduğunu paylaştı. Akdur, deprem bölgesindeki en büyük problemin barınma ve tuvalet olduğuna işaret etti. Yetkililerin bu konuyu çözmek için mesai harcamaları gerektiğini vurguladı.

Deprem tarihlerine bakıldığında, yapılan küçücük ihtimallerin büyük salgınlara yol açabileceğini gösterdiğini söyleyerek uyardı. Depremden sonra meydana gelen salgınlar sonrasında ise daha büyük can kayıplarının yaşandığının altını çizdi.

2010 yılındaki Haiti depremini işaret eden Akdur, Haiti depreminden sonra oluşan 8. dönem kolera salgınını yaşanabilecek olan sıkıntılara örnek olarak sundu.

Enkaz Kaldırma ve Temizlenme İşlemleri Titizlikle Yapılma

Radyo Sputnik’te Öğle Ajandası programına Akdur’un yanı sıra Eski Cumhuriyet savcısı Ali Özgündüz da katıldı. Programda açıklamalarda bulunan Özgündüz, Türkiye’nin 10 ilinde büyük yıkımlara sebep olan depremlerin sonrası için değerlendirmelerde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Özgündüz, enkaz kaldırma çalışmaları yapılırken, gerekli delillerin eksiksiz bir şekilde toplanması gerektiğini vurguladı. Eski milletvekili Ali Özgündüz, deprem sonrasındaki enkaz kaldırma ve temizlenme işlemlerinin titizlikle yapılmasının soruşturmalar için kritik önem taşıdığını kaydetti.

Ölen canların geri getirilemeyeceğini ancak bu felakete sebep olanların hak ettikleri cezayı almalarının çok önemli olduğunu ifade etti. Enkazdan elde edilecek olan deliller ile binaların deprem yönetmeliğine uygunluğu ve ne tür malzemeler kullanılarak yapıların oluşturulduğunun görülebileceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.