Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Prigojin, Putin’e Yanıt Verdi: Bizler Vatanseveriz

Rusya’da isyan başlatan Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Putin’in vatana ihanet suçlamasına karşı çıktı ve vatansever olduklarını söyledi.
Prigojin, Putin’e Yanıt Verdi: Bizler Vatanseveriz
HABER GİRİŞ

Rusya, paralı asker örgütü Wagner’in başındaki isim Yevgeniy Prigojin, Devlet Başkanı Putin’in açıklamalarına yanıt verdi. Putin daha önce, Prigojin’in özel ordusunun askeri liderliği devirme girişiminin bir parçası olarak güneydeki bir şehrin kontrolünü ele geçirmesinin ardından silahlı isyan olarak adlandırdığı şeyi bastırma sözü verdi.

Yapılanın yanıtsız kalmayacağını belirten Putin, isyanı başlatanları hainlikle suçladı. Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendilerini vatana ihanetle suçlamasına, “Biz vatanseveriz. Savaştık ve savaşıyoruz. Hiçbir Wagner savaşçısı kendisini suçlu görerek devlet başkanı veya FSB’nin talebiyle teslim olma niyetinde değil.” yanıtını verdi.

Prigojin: Putin Yanılıyor

Putin’in vatana ihanet konusunda yanılgıya düştüğünü belirten Prigojin, Wagner üyelerinin vatansever olduğunu ve her zaman vatan için savaştıklarını söyledi.

Hiçbir Wagner savaşçısının kendisi suçlu görerek devlet başkanı veya FSB’nin talebiyle teslim olmak niyetinde olmadığını vurgulayan Prigojin, “Çünkü biz Rusya’nın yolsuzluk, yalan ve bürokrasi içerisinde olmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

Rus güçlerin sivillerin hareket ettiği yoldaki konvoya uçak ve helikopterlerle saldırdığını söyleyen Prigojin, “İsabet edemiyorlar ve sivilleri vuruyorlar. Rastgele vuruyorlar. Biz vatanseveriz. Bize karşı gelenler ise alçakların etrafında toplananlardır.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Rus devleti ile güvenlik şirketi Wagner arasındaki kriz nedeniyle Moskova’da güvenlik önlemleri artırıldı. Moskova’da zırhlı araçlar sokaklara indi. Wagner güçleri ise Moskova’ya doğru bir direnişle karşılaşmadan ilerleyişini sürdürüyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.