Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Prigojin, Putin’e Yanıt Verdi: Bizler Vatanseveriz

Rusya’da isyan başlatan Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Putin’in vatana ihanet suçlamasına karşı çıktı ve vatansever olduklarını söyledi.
Prigojin, Putin’e Yanıt Verdi: Bizler Vatanseveriz
Yorum

Rusya, paralı asker örgütü Wagner’in başındaki isim Yevgeniy Prigojin, Devlet Başkanı Putin’in açıklamalarına yanıt verdi. Putin daha önce, Prigojin’in özel ordusunun askeri liderliği devirme girişiminin bir parçası olarak güneydeki bir şehrin kontrolünü ele geçirmesinin ardından silahlı isyan olarak adlandırdığı şeyi bastırma sözü verdi.

Yapılanın yanıtsız kalmayacağını belirten Putin, isyanı başlatanları hainlikle suçladı. Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendilerini vatana ihanetle suçlamasına, “Biz vatanseveriz. Savaştık ve savaşıyoruz. Hiçbir Wagner savaşçısı kendisini suçlu görerek devlet başkanı veya FSB’nin talebiyle teslim olma niyetinde değil.” yanıtını verdi.

Prigojin: Putin Yanılıyor

Putin’in vatana ihanet konusunda yanılgıya düştüğünü belirten Prigojin, Wagner üyelerinin vatansever olduğunu ve her zaman vatan için savaştıklarını söyledi.

Hiçbir Wagner savaşçısının kendisi suçlu görerek devlet başkanı veya FSB’nin talebiyle teslim olmak niyetinde olmadığını vurgulayan Prigojin, “Çünkü biz Rusya’nın yolsuzluk, yalan ve bürokrasi içerisinde olmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

Rus güçlerin sivillerin hareket ettiği yoldaki konvoya uçak ve helikopterlerle saldırdığını söyleyen Prigojin, “İsabet edemiyorlar ve sivilleri vuruyorlar. Rastgele vuruyorlar. Biz vatanseveriz. Bize karşı gelenler ise alçakların etrafında toplananlardır.” açıklamasında bulundu.

Rus devleti ile güvenlik şirketi Wagner arasındaki kriz nedeniyle Moskova’da güvenlik önlemleri artırıldı. Moskova’da zırhlı araçlar sokaklara indi. Wagner güçleri ise Moskova’ya doğru bir direnişle karşılaşmadan ilerleyişini sürdürüyor. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu