Yatırım yapmaya başla!

Yapı Market Zinciri Praktiker’e 1 Yıl Daha Konkordato Süresi Verildi

Daha önce mali yapısı bozulduğu için konkordato talebinde bulunan ve 3 aylık geçici mühlet verilen Praktiker’e, bir yıl daha süre tanındı.
Yapı Market Zinciri Praktiker’e 1 Yıl Daha Konkordato Süresi Verildi

2018 yılının Ağustos ayında yaşanan kur atakları, yılın ikinci yarısında şirketlerin mali yapılarında çok ciddi hasarlara yol açmıştı. Döviz kurundaki sert yükseliş maliyet giderlerini artırırken, borçlarını ödeyemeyen birçok şirket çareyi konkordato yolunda buldu.

Bu sürece maruz kalanlardan biri de Almanya kökenli, dev yapı market zinciri Praktiker oldu. Mali yapısı bozulduğu için daha önce 3 aylık konkordato süresi verilen firmaya, 1 yıl daha hak tanındı.

Şirket İstanbul 2. Asliye Mahkemesi’ne başvurarak, mali yapısı düzelene kadar konkordato talebinde bulunmuştu.

Praktiker KonkordatoBazı alışveriş merkezlerindeki kiraların ödenememesi ve tedarikçilerden kaynaklanan sıkıntılar sebebiyle finansal açıdan zor günler geçiren Praktiker Perakende Mağazacılık AŞ Uygulama Yapı Marketleri AŞ, konkordato süresi verilmesi için mahkemeye başvuruda bulundu. Firma ortağı Hasan Yalçın adına da verilen başvuru dilekçesinde konkordato talebinin sebeplerine yer verildi.

2018 yılında; İzmir, Kayseri, Gaziantep, Ankara ve İstanbul’da toplam alanı 3 bin 400 metrekare olan beş büyük mağaza açıldığı, kriz döneminde yapılan bu tür yatırımların sermaye ihtiyacını doğurduğu söylendi. Yılın ikinci yarısında başlayan döviz kurlarındaki artışların, döviz endeksleri ürünlerin fiyatlarını artırdığı, bunun da yatırım maliyetlerini yükselttiği açıklandı.

İnşaat sektöründe yaşanan durgunluk, yapı marketlerinde yapılan alışverişleri de olumsuz etkiledi.

Praktiker Mali YapısıŞirketin karlılığında azalma olması, nakit akışının bozulması ve borçların ödenemez hale gelmesi sebebiyle yaşanan sıkıntının ek tedbirler olmadan çözülemeyeceği aktarıldı. Bu doğrultuda konkordato için ek süre istendiği anlatıldı.

Bazı verimsiz mağazaların kapatılmasının planladığı yazılan dilekçede; bu yıl sonuna kadar 75 milyon, 2020’de 87 milyon 750 bin, 2021’de 102 milyon 667 bin, 2022’de 120 milyon 120 ve 2023 yılında 140 milyon 541 bin liralık satış yapılmasının öngörüldüğü bildirildi. Şirketin talebi İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından kabul edildi. Bu ay yapılan duruşmada, davacı şirketlere bir yıl süreyle konkordato süresi verilmesine ve komiser heyetinin görevini devam ettirmesine karar verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum