Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Prag’da Halk Ukrayna’ya Yapılan Yardımları Protesto Etti

Avrupa'nın Ukrayna'ya yaptığı savaş yardımları, yüksek enflasyon ortamında protestoların konusu oldu. Prag'da hükümetin dış politika hamleleri eleştirildi.
Prag’da Halk Ukrayna’ya Yapılan Yardımları Protesto Etti
HABER GİRİŞ

Bir yılı aşkın süredir Rus işgaline direnen Ukrayna’ya yapılan yardımlara karşı sesler yükselmeye başladı. Savaş yardımlarını protesto edenler Çekya’nın Başkenti Prag’da toplantı.

Prag’da sokağa dökülen çok sayıda protestocu, Çek Cumhuriyeti’ndeki hayat pahalılığı için hükümetin dış politikasındaki tutumunu sorumlu gösterdi.

Ukrayna’ya yapılan askeri yardımların ise savaşı daha çok alevlendirdiğini gerekçe göstererek, Çekya’nın Kiev’e yardımları kesmesini talep etti.

“Savaşı durdurun”, “NATO’yu durdurun” sloganlarının atıldığı protestolarda, Vaclav Meydanı’nda toplanan kalabalık, hükümet için istifa çağrılarını yineledi.

Yüksek enflasyon ve yükselen yoksulluğun olduğu ülkede önceliğin vatandaşlar olduğu söylenerek, devletin yabancı ülke meseleleriyle ilgilenmesi eleştirildi.

Şimdi Kayıt Olun

Yöneticilere yönelik yapılan eleştirilerde başlıca “En başta kendi vatandaşlarının çıkarlarıyla ilgilenmesi gerektiği” söylendi.

Protestolarda, askeri yardımlarla çözüme kavuşmayacak krizin barışçıl yollarla giderilmesi gerektiğinin altı çizilerek, Rusya ve Ukrayna arasındaki sıcak savaşın müzakere ile sonlanması gerektiği çağrıları yapıldı.

Prag Daha Önce de Ayaklanmıştı

Moskova’nın Ukrayna topraklarını ilhak etme kararı almasından itibaren Kiev’e yaptığı yardımlarla ön saflarda yer alan Çek Cumhuriyeti, daha önce de büyük çaplı protestolara şahit olmuştu.

Geçen yıl Eylül ayında 70 bine yakın protestocu Prag’da enflasyon ve savaş karşıtı gösterilerde bulunmuştu.

Rusya’ya ağır yaptırım uygulama ve Ukrayna’ya askeri yardımda bulunma yoluna giden Avrupa Birliği (AB) ve NATO politikaları eleştirilere konu olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.